Białe krostki pod skórą penisa - co to jest?

Witam, mam problem - a mianowicie liczne małe krostki na wewnętrznej stronie skóry penisa - są białe i twarde, czasami można je zerwać. Nie mają żadnej wydzieliny. Pojawiły się przed rozpoczęciem współżycia. teraz jest ich po prostu trochę więcej i biegną dookoła skóry penisa. Przy wzwodzie wyglądają bardziej jak jedna całość i są bardziej bezbarwne niż białe. proszę o odpowiedź, czy to szkodliwe? Jeśli tak to do jakiego lekarza mam się udać. Dziękuję i życzę miłego dnia.

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

 Opisywane przez Pana zmiany to najprawdopodobniej tzw. prosaki. Według statystyk pojawiają się one u ok. 20% mężczyzn w okresie dojrzewania. Są to niebolesne, niegroźne z punktu widzenia patologii struktury. Powstają one w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Nadmierne rogowacenia ujścia mieszka włosowego powoduje utrudnienie w odpływie wydzieliny gruczołu, która zbiera się pod naskórkiem.
Mimo częstych obaw prosaki najprawdopodobniej nie są zakaźne, czego najczęściej obawiają się młodzi pacjenci. Nie wymagają one także specyficznego leczenia. Nie należy ich także usuwać mechanicznie na własną rękę, ponieważ grozi to zakażeniem.

Proszę jednak pamiętać, że po opisie nie można ocenić charakteru zmian. Ważne, aby obejrzał ja specjalista - lekarz dermatolog, który wykluczy inne schorzenia, np grzybicze. Warto zaznaczyć, że wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania.

Pozdrawiam serdecznie!