Białe plamy w jamie ustnej

Chciałbym się dowiedzieć co to może być: Bardzo często w ustach tzn. jamie ustnej pojawiają się białe plamki tzn. jedna biała plamka wyglądająca jak biały pęcherzyk powietrza i jest bardzo bolesna i przeważanie pojawia się na dziąsłach. Biała bolesna plamka pojawia się na kilka dni i po jakimś czasie znika na kolka dni lub kilka tygodni a późnej znów się pojawia oraz boli i po pewnym czasie znów znika co to może być bardzo proszę o diagnozę ???

Przyczyny mogą być różne - nie podaje Pan, w którym miejscu pojawia się ta plamka.
Przy przewlekłym zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych może świadczyć o przetoce ropnej - konieczne będzie leczenie kanałowe zęba przyczynowego.
Może być to również afta - konieczne leczenie miejscowe ( czasami też ogólnoustrojowe ).
Także miejscowe czynniki drażniące mogą powodować powastawanie białych plamek.

Ciężko postawić diagnozę, kiedy nie widzę tej plamki.

Najlepiej będzie, jeśli uda się Pan do gabinetu stomatologicznego w momencie pojawienia się kolejny raz tej plamki - lekarz obejrzy i zaleci leczenie ( włącznie z diagnostyką RTG ).

Lek. dent. Agata Duda

proszę w momencie kiedy jest obecna zmiana zgłosić się na konsultację do periodontologa - to stomatolog zajmujący się leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk