Białko C-reaktywne CRP

Jestem w 26 tyg ciąży robiłam badania wynik CRP wyszedł 16.3 co to oznacza? Pisze, że powinno być 0-8.0 czyli o raz mam za dużo czy to coś groźnego?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Normy badań biochemicznych ustalane są oddzielnie w każdym laboratorium. Najczęściej przyjmuje się, że prawidłowe wartości białka CRP wynoszą 1-10 mg/l. W ciąży wartości mogą być nieznacznie podwyższone.

Do oceny Pani wyników konieczne jest zapoznanie się z pozostałymi badaniami, najlepiej morfologią i badaniem ogólnym moczu. Jak się domyślam, nie miała Pani oznaczanego jedynie CRP. Jeżeli pozostałe badania mieszczą się w normach, to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak w pozostałych badaniach będą podwyższone leukocyty konieczna będzie szybka konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.
Pozdrawiam.