Biały nalot na języku, czerwone krosty i afta a grzybica jamy ustnej

Witam! Mam na języku biały nalot, a głębiej, od strony trzonu języka czerwone (malinowe wręcz) krosty, w małych grupkach. Czy to może być oznaka grzybicy jamy ustnej? Na dolnej wardze zrobiła mi się też afta. Co mam zrobić? Wizytę u lekarza mam dopiero za półtora tygodnia. uczucie jest bardzo niekomfortowe i nie wiem co z tym robić? Jak mogłem się tym zarazić? Jak wygląda leczenie grzybicy jamy ustnej? Czy wystarczy antybiotyk? A może leczenie grzybicy jamy ustnej wygląda inaczej. Może mogłabym wziąć coś do płukania co mogłoby pomóc? Jakiś lek zanim pójdę do lekarza? Strasznie się boję, że to coś bardzo poważnego. Proszę o poradę. Dziękuję. Kamila

Dzień dobry,
Z takimi objawami można się zgłosić do lekarza rodzinnego, a także do stomatologa, laryngologa.
Nie ma sensu tak długo czekać.
Proszę wprowadzić dietę w grzybicy wewnętrznej. Stosować leki do ssania, które odkażają jamę ustną.
Stany zapalne jamy ustnej mogą być również objawem niedoboru witamin i soli mineralnych.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście, opisane przez Panią objawy mogą wynikać z rozwinięcia się u Pani grzybicy jamy ustnej, ale nie tylko. Potencjalną przyczyną tego rodzaju problemów ze strony jamy ustnej mogą być chociażby problemy stomatologiczne.

Z wymienionych względów najlepiej byłoby najpierw odwiedzić lekarza rodzinnego, który – po dokonaniu badania jamy ustnej i zebraniu z Panią wywiadu lekarskiego – mógłby ustalić wstępne rozpoznanie i albo skierować Panią do odpowiednich, innych specjalistów, lub też zaproponować już Pani jakieś metody leczenia Pani problemów.

Jeżeli zaś chodzi o to, co może stanowić przyczynę zakażeń grzybiczych jamy ustnej, to możliwości jest co najmniej kilka. Pod uwagę można tutaj wziąć chociażby niedostateczną higienę jamy ustnej, ale i skutek uboczny zażywania pewnych leków (przykładowo, zakażenia grzybicze mogą się pojawiać częściej u pacjentów stosujących wziewne preparaty glikokortykosteroidów). Zakażenia grzybicze występują także częściej u osób, które cierpią na jakieś niedobory odporności (związane chociażby ze stosowaniem leków immunosupresyjnych) czy też u pacjentów z niedoborami witaminowymi.

Ogólnie można powiedzieć, że w ludzkim organizmie bytują różne gatunki grzybów, które – w warunkach fizjologicznych i przy prawidłowo funkcjonującym układzie odpornościowym – nie doprowadzają do choroby. W różnych stanach (takich jak chociażby wspominane już niedobory odporności czy przy zaburzeniach flory bakteryjnej, związanych ze stosowaniem antybiotyków), komórki grzybów mogą się nadmiernie rozrastać i sprzyjać występowaniu właśnie zakażeń grzybiczych jamy ustnej.