Biały nalot pod napletkiem o nieprzyjemnym zapachu

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zauważyłem pod napletkiem biały, śmierdzący nalot, który nawet po umyciu mydłem niedługo powraca. Chciałbym wiedzieć, czy jest to poważny problem, jak go leczyć i do jakiego lekarza można się z tym problemem udać. Z góry dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, bardzo prawdopodobne, że wystąpiła u Pana grzybica. Nie jest to stan zagrożenia życia lub zdrowia. Niemniej jednak konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Ze swoim problemem może Pan udać się do lekarza rodzinnego. Przepisze Panu zapewne doustny lek przeciwgrzybiczy oraz maść. Terapia nie jest ani specjalnie skomplikowana, ani długotrwała. Nie ma się czego wstydzić. Często grzybica to efekt antybiotykoterapii bez kuracji osłonowej, może ona się zdarzyć każdemu.

Do czasu wyleczenia, proszę unikać współżycia, aby nie zarazić partnerki. Jeżeli jednak nie chciałby Pan udać się do lekarza, może Pan spróbować użyć na miejsca zmienione maści przeciwgrzybiczej Clotrimazolium. Jest ona dostępna w aptece bez recepty, koszt około 3-4 zł. Proszę stosować ją na penisa, 2-3 razy dziennie, po uprzednim dokładnym umyciu tej części ciała. W przypadku braku poprawy w ciągu tygodnia, proszę udać się do lekarza.