Biegunka a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Czy ochrona została zachowana?

Tabletki antykoncepcyjne zażywam o 19:00, po 18-tej tabletce, następnego poranka (6:00-8:00) pojawiła się biegunka (3 wodniste stolce), nie współżyłam. Sytuacja powtórzyła się następnego dnia, tzn. po 19-tej tabletce przyjętej o 19:00, znów następnego poranka pojawiła się biegunka, jak dzień wcześniej - również nie współżyłam. Po zażyciu o 19:00 20-tej tabletki po ok. 1h. współżyłam, a jakieś 0,5h później nastąpiła "jednorazowa" biegunka i w godzinach porannych znów "jednorazowa" biegunka. Dziś wieczorem o zwykłej porze przyjęłam ostatnią tabletkę z opakowania i zaczęłam się mocno denerwować, bo ulotka zażywanych przeze mnie pigułek na ten temat jest uboga i zaczęłam "szperać" w necie, no i doczytałam, że mogłam zrobić przerwę po pokazaniu się biegunki, ale tak nie zrobiłam. Czy zrobić teraz 7-dniową przerwę, czy zacząć jutro brać tabletkę z następnego opakowania? A najgorsze co mnie nurtuje, to czy byłam dostatecznie zabezpieczona podczas wczorajszego stosunku? Jeśli jest to możliwe proszę o szybką odpowiedź, za którą z góry serdecznie dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani zabezpieczenie zależy od nasilenia biegunki. Jeżeli była to ciężka biegunka, powodująca odwodnienie, a nie jedynie luźny stolec, to istnieje ryzyko, że hormony nie wchłonęły się w odpowiedniej dawce. Może Pani rozpocząć kolejne opakowanie tabletek bez robienia przerwy, a przez kolejne siedem dni stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli natomiast biegunka miała charakter występujących co jakiś czas luźniejszych stolców, to nie powinno to rodzić powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!