Biegunka a tabletki antykoncepcyjne - czy skuteczność jest zachowana?

Witam. 21 maja przyjęłam tabletkę o zwykłej porze tj. o 18:00. Około 23.30 wystąpiła u mnie biegunka spowodowana zjedzeniem czegoś niestrawnego.W ulotce tabletek przeczytałam, że jeśli w przeciągu od 3 do 4 godzin nie wystąpią wymioty i biegunka, to wszystko jest dobrze. U mnie było to 5 godzin. Czy w związku z tym po 23.30 powinnam przyjąć kolejną tabletkę, aby być zabezpieczoną czy antykoncepcja nadal działa? Kolejne pytanie również dotyczy zachowania antykoncepcji. Mianowicie wczoraj, tj. 22 maja pojechaliśmy na grilla-i niestety znów coś zjadłam i około godziny 16:00 wystąpiła biegunka. O 18:00 wzięłam tabletkę, ale o 21:00 byłam ponownie w toalecie (3 h od wzięcia tabletki). W tym przypadku o 21.30 wzięłam kolejną tabletkę z zapasowego blistra. Czy antykoncepcja została zachowana w obu przypadkach? Czy powinnam stosować przez 7 dni dodatkowe zabezpieczenie? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W obu przypadkach postąpiła Pani bardzo słusznie. Tak jak Pani wyczytała w ulotce załączonej do preparatu, dodatkowa tabletka powinna być przyjęta w przypadku wystąpienia torsji lub ostrej biegunki w przeciągu 4 godzin od zażycia właściwej tabletki.

W pierwszym opisanym przypadku czas ten był znacznie dłuższy, więc nie było najmniejszych podstaw do przyjmowania dodatkowej dawki hormonów.

W drugiej sytuacji teoretycznie istniało prawopodobieństwo wchłonięcia się preparatu, ale przyjęcie dodatkowej tabletki nie było błędem, a upewniło Panią co do zachowania działania antykoncepcyjnego.

W obecnej sytuacji nie doszło do obniżenia skuteczności preparatu, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Pozdrawiam.