Biegunka i uczucie ścisku w żołądku a stres

Mój chłopak od pół roku ma problemy ze strony układu pokarmowego, głównie chodzi o biegunkę i uczucie ścisku w żołądku (ciężko wtedy cokolwiek zjeść). Wydawało się, że chodzi tu o stres związany ze studiami (szczególnie sesja i mnóstwo egzaminów) i z tego też powodu zrezygnował, lecz objawy utrzymują się nadal - czasem w mniejszym stopniu, ale nadal są. Przyjmował kiedyś leki psychotropowe, ale nie za bardzo pomagały. Co można zrobić w tej sytuacji? Mogą pomóc jakieś ziołowe leki?

Dzień dobry!

Z jakiego powodu, po jakiej diagnozie chłopak przyjmował leki psychotropowe? Być może były to leki nietrafione dla niego i warto je zmienić na inne. Zawsze jednak w konsultacji z lekarzem psychiatrą. Przyjmowanie leków ziołowych jest bezzasadne, trzeba kontynuować proces diagnozy i leczenia. Jeśli problemy chłopaka miały charakter psychologiczny - np. stany depresyjne, lękowe, nerwicowe, objawy psychosomatyczne itp. - warto rozważyć podjęcie psychoterapii. Nie można jednak także wykluczyć przyczyn medycznych, chorób gastrologicznych, których diagnozą zajmie się internista czy gastrolog. Rozwiązaniem może być także konsultacja z lekarzem dietetykiem i ułożenie bezpiecznej diety. Być może objawy chłopaka wiążą się z jakimś rodzajem alergii pokarmowej, nietolerancji niektórych produktów, które należałoby wykluczyć z diety.

Pozdrawiam!