Biegunka, problemy ze stolcami, zmęczenie u 21-latki

Mam 21 lat, ciągle czuję się zmęczona, odkąd pamiętam moje stolce są duże, twarde, (bardzo rzadko zdarza mi się mieć biegunkę), mam nieprzyjemne gazy, zazwyczaj gdy jem lub po posiłku, jem prawie wszystko (nie piję alkoholu, unikam warzyw strączkowych) wypróżniam się zwykle rano, podczas śniadania odczuwam silną potrzebę pójścia do łazienki. Wypróżnienie trwa szybko, nie mam zaparć. Czy powinnam zrobić jakieś badania?

W Pani wypróżnieniach nie widać żadnych nieprawidłowości - gazy mogą być wynikiem diety lub zaburzeń w składzie flory jelitowej (najlepiej w tej sytuacji zastosować około 20-30 dniową terapię probiotykiem złożonym). Być może Pani gazy są zupełnie typowe - należałoby to bardziej szczegółowo przedyskutować ze specjalistą i jeżeli potwierdzi, że to nie tylko kwestia Pani odczuć można spróbować poszukać w diecie przyczyny i ją wyleliminować. Co do uczucia chronicznego zmęczenia po pierwsze proszę przyjrzeć się swojemu codziennemu życiu i zastanowić się nad tym czy tryb życia jest regularny i poświęca Pani wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Często uczucie zmęczenia jest wynikiem tego, że człowiek po prostu potrzebuje odpocząć. Jeżeli jednak nie jest to kwestia tego - warto się skonsultować z lekarzem POZ - najlepiej wykonując badania w kierunku niedoczynności tarczycy oraz anemii (podstawowe to poziom TSH oraz poziom żelaza i hemoglobiny we krwi).

Szanowna Pani,
Ciężko cokolwiek stwierdzić bez analizy Pani jadłospisu. Może występują w nim jakieś produkty, które powodują takie objawy, bądź czegoś w Pani diecie brakuje.

Zalecałbym wizytę u dietetyka, który dokona takiej oceny jadłospisu i dokona w nim odpowiednich korekt.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań