Biegunka u dwulatka po każdym posiłku

Dobry wieczór mój dwulatek, po każdym posiłku dostaje biegunkę, taką ze momentalnie odparza skórę. Tydzień temu przechodził chorobę - gdzie podawalam mu paracetamol z ibuprofen na przemienne... Czy to może być reakcja po tej kuracji! Co mogę zrobić by to przystępować.... Innym problemem jest to ze bardzo mało je owoców i warzyw, próbuje na wszystkie sposoby, ale słabo to idzie.... Wcześniej jadal bez problemu... Martwię się....bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam... Brygida

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza pediatry, po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Droga Pani!

Stwierdzenie dokładnej przyczyny biegunek u dziecka jest trudne po tak krótkim opisie. Jednakże postaram się doradzić kilka możliwości. Pierwsza myśl, jaka mi się nasuwa, to zaburzenia flory jelitowej u dziecka, co może mieć związek z niedawno przebytą chorobą, szczególnie, jeżeli była stosowana antybiotykoterapia. Na przyszłość uczulam, że jeżeli zachodzi konieczność stosowania antybiotyków, to podczas terapii należy podawać od samego początku probiotyki (w odpowiednim odstępie czasu po zastosowaniu leku, aby lek nie zabijał tych korzystnych bakterii z probiotyku). Probiotyki powinno się stosować 6-8 tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii, aby dokładnie odbudować florę bakteryjną jelit i zapewnić mocną odporność organizmu na przyszłość. Polecam wybierać preparaty z jak największą ilością szczepów bakteryjnych.
Kolejną opcją mogą być nietolerancje pokarmowe u dziecka. Możliwe, że dziecko ma problem z przyswajaniem pewnych produktów. Proszę obserwować nasilanie objawów. Przyczyną może być gluten, mleko i jego przetwory, jaja itp.
Najważniejsze jest, aby udać się z dzieckiem do lekarza na dokładną diagnostykę.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Niestety z tego opisu ciężko wywnioskować co może być przyczyną. Konieczna jest wizyta u pediatry.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl