Biegunka w trzecim tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od ponad roku biorę pigułki Yaz. Wczoraj o godzinie 15 przyjęłam osiemnastą pigułkę z opakowania. Dzisiaj około 8 rano miałam biegunkę, na wszelki wypadek przyjęłam jeszcze jedną pigułkę (też 18 z zapasowego blistra), a o 15 przyjmę kolejną 19. Czy jestem zabezpieczona? Czy może zgodnie z instrukcją, jak przy braku przyjęcia pigułki, powinnam przejść do białych pigułek? Miesiąc temu miałam podobną sytuację i wtedy nie robiłam przerwy między różowymi pigułkami (ominęłam białe pigułki i od razu przeszłam do różowych z następnego opakowania). Czy i teraz powinnam postąpić podobnie? Ostatni kontakt z mężczyzną miałam 7 dni temu - bez stosunku, same pieszczoty (ale jest obawa, że mogłam przenieść coś na dłoni przez przypadek). Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanym przypadku nie ma potrzeby pomijania tabletek placebo. Po pierwsze, biegunka po tylu godzinach od przyjęcia tabletki nie powinna wpłynąć na ilość hormonów przyswojonych z przewodu pokarmowego. Po drugie, wzięła Pani dodatkową tabletkę, zwiększając efektywnie dawkę hormonów. Po trzecie wreszcie, nie współżyła Pani w ostatnim czasie. Szansa, że jakiś plemnik "potencjalnie przeniesiony" ręką przeżył siedem dni jest równa zero. Dlatego absolutnie nie ma Pani podstaw do zmiany harmonogramu przyjmowania tabletek. Co więcej, ponowne pominięcie tabletek placebo może się wiązać z pojawieniem się tzw. krwawienia z przełamania w najmniej odpowiednim czy oczekiwanym momencie, w trakcie brania czynnych tabletek. Jeśli chce Pani całkowicie wyeliminować zwiększone ryzyko (o ile rzeczywiście zwiększyło się ono) to można rozważyć stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w formie prezerwatywy do momentu wzięcia kolejnych siedmiu pigułek z nowego opakowania. Nie jest to jednak konieczne, a może posłużyć jedynie temu, by się Pani nie denerwowała niechcianą ciążą i czerpała radość z ewentualnego współżycia. Pozdrawiam serdecznie!