Bilirubina a tabletki antykoncepcyjne: Czy wszystko jest dobrze?

Witam. Biorę tabletki od 4,5 roku. Nie miałam nigdy żadnych skutków ubocznych, bardzo dobrze się po nich czuję. Lekarz bada mnie regularnie, co rok mam robione USG dopochwowe, cytologię i badanie ogólne. Postanowiłam zrobić badania kontrolne krwi tzn. tzw. profil wątrobowy. Wszystko w jak najlepszym porządku oprócz bilirubiny. Poniżej podaję moje wyniki: AST: 16U/l ALT: 13 U/L Fosfataza zasadowa: 58 U/l Bilirubina całkowita: 1,31 mg/dl Biliruina bezpośrednia: 0,22 mg/dl glukoza: 86 mg/dl. Dodatkowo zrobiłam sobie USG jamy brzusznej (profilaktycznie) i wszystko wyszło prawidłowo. Lekarz powiedział, że wątroba pracuje dobrze bo hormony są w najlepszym porządku, powiedział jedynie że za jakiś czas powtórzyć badanie. Czy mam powody do obaw? Jestem z natury osobą dbającą o zdrowie i przeraża mnie ten jeden nieprawidłowy wynik. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji nie ma powodów do obaw. Jeśli wszystkie pozostałe badania łącznie z badaniem USG jamy brzusznej oraz stężeniem hormonów płciowych są w normie to wskazują na prawidłową czynność wątroby i brak cholestazy.
Wskazane jest powtórne wykonanie badań po 3-6 miesiącach.

U niektórych osób istnieją wrodzone predyspozycje do hiperbilirubinemii. Są to zespoły polegające na defektach enzymów biorących udział w przemianach i sprzęganiu bilirubiny. Mogą one powodować niewielki wzrost bilirubiny podczas stosowania leków, wystąpienia stresu, spożywania alkoholu. Nie wymagają one postępowania terapeutycznego, a jedynie obserwacji.

Redakcja abcZdrowie.pl