Biopsja, czy najpierw mammografia w przypadku stwierdzenia obecności FA?

Witam serdecznie,

Tydzień temu miałam usg piersi. Oto opis wyniku badania: „Sutki o budowie tłuszczowo-gruczołowej, z obfitym utkaniem gruczołowym w częściach centralnych i górno-bocznych, z niewielką przebudową włóknistą. W sutku prawym na godz. 12-ej, dość głęboko blisko ściany klatki piersiowej znajduje się gładkościenny guzek lity wielkości 4 mm. Podobna zmiana leży na godz. 10-ej w tym sutku, dość powierzchownie, ma wymiary 7,5 x 7 x 4,5 mm. Kolejna taka zmiana leży w przyśrodkowej połowie sutka lewego, na godz. 9-ej, ma wymiary 13 x 10 x 8,5 mm. Obraz USG przemawia za obecnością FA. Wskazana BACC największego guzka - w lewym płacie oraz konsultacja chirurgiczna i decyzja co do ew. jego usunięcia. W KGZ sutka lewego, na godz. 2-ej znajduje się drobna torbielka wielkości 5,5 mm. Zmian ogniskowych podejrzanych o złośliwość w sutkach nie stwierdzam. Przewody mlekowe są nieposzerzone. Pachowe węzły chłonne są niepowiększone”. Do tego opisu dodam informację, że jeszcze nie rodziłam, miałam usuniętą tarczycę wraz z guzem i że zawsze przed miesiączką mam bardzo bolesne piersi.

Moje pytanie jest następujące: czy opis badania może budzić niepokój i czy może przed biopsją należy wykonać mammografię? Zawsze myślałam, że biopsja jest ostatecznym badaniem - bardzo się boję tego badania, ponieważ nie wiem czy ono nie spowoduje innych komplikacji (5 lat temu miałam biopsję guza tarczycy, po którym nastąpił wyciek krwi).

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli ma Pani mniej niż 40 lat, to z pewnością USG jest lepszym badaniem w diagnostyce zmian w piersi niż mammografia, choć oczywiście czasem istnieją wskazania do wykonania tej ostatniej również u młodszych kobiet.
Biopsja cienkoigłowa (BAC) nie jest bardzo inwazyjnym badaniem. Jest to metoda diagnostyczna powszechnie wykorzystywana w przypadkach, gdy nie ma pewności co do natury guzków obserwowanych w USG, nie tylko piersi. Proszę się nie bać tego badania, krwawienie nie powinno być tak silne jak przy nakłuwaniu tarczycy, narządu o bogatszym niż pierś unaczynieniu. Polecam artykuł na temat biopsji piersi. Czasem pacjentki boją się nakłuwania guzków w piersi, ponieważ wydaje im się, że zmiana początkowo łagodna może się uzłośliwić. Jest to jest jednak całkowicie niezgodne z prawdą.
Najprawdopodobniej badanie pod mikroskopem komórek pobranych drogą biopsji potwierdzi, że ma Pani gruczolakowłókniaki (FA- od łac. fibroadenoma). Są to, podobnie jak torbiele piersi, zmiany łagodne, dość często spotykane u kobiet w wieku rozrodczym. Jeśli są duże i/lub powodują ból piersi, konieczne może być ich usunięcie chirurgiczne.