Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Biopsja mammotomiczna czy cienkoigłowa? Czy biopsja rozdrażnia guz?

Witam!

Mam 30 lat i od roku stosuję plastry hormonalne (nie miałam przeprowadzonych badań hormonalnych przed ich zapisaniem). Niedawno wymacałam sobie guzek w lewej piersi i zrobiłam usg, oto wynik:

"Piersi o bud. gruczołowej. Na godz. 12 piersi lewej płaski policykliczny izoechogeniczny guzek o wym. 20 x 8 x16mm. Poza tym zmian ogniskowych charakteru guzów litych i torbieli nie znaleziono. Węzły chłonne w dołach pachowych niepowiększone. Zmiana w piersi lewej najprawdopodobniej odpowiadająca FA. Ze wzgl. na nietypowe cechy proponuję biopsję - optymalnie biopsja mammotomiczna. Konsult. ginekologiczna."

Lekarz badający poinformował mnie, że odradza zwykła biopsję, bo nie da wiarygodnego obrazu, że zaleca ta mammotomiczną. Natomiast na Państwa stronach przeczytałam, że standardowym badaniem w takich przypadkach jest właśnie biopsja cienkoigłowa. Dlaczego zatem w moim przyp. nie da faktycznego wyniku? Co oznacza stwierdzenie izoechogeniczny oraz "nietypowe cechy"i o czym one mogą świadczyć? Czy powinnam przerwać stosowanie plastrów? Słyszałam też opinie, że wszelkie biopsje są groźne ze wzgl. na fakt, że mogą rozdrażnić guz - czy jest to prawda? Lekarz nic nie powiedział na temat mammografii - czy w moim wypadku jet ona przydatna?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witamy!

Biopsja mammotomiczna pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę zmian w gruczole piersiowym.  Podczas jednego ukłucia pobieranych jest kilka wycinków tkankowych, które następnie ocenia histopatolog. Przy biopsji cienkoigłowej pobierane są jedynie pojedyncze komórki, których ocena może nie być jednoznaczna. Biopsja mammotomiczna jest wskazana w małych zmianach, które trudno uwidocznić badaniem usg czy mammograficznym. Biopsja jest jedyną metodą na określenie charakteru zmiany, postawienie diagnozy i ustalenie dalszego postępowania. Nie należy się jej obawiać.

W Pani przypadku mammografia nie jest badaniem pierwszoplanowym. Guzek został przez Panią wybadany i teraz konieczna jest biopsja. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie lekarz prowadzący. Powinna Pani wynik badania usg skonsultować z lekarzem ginekologiem, który dokona interpretacji, oceni możliwość stosowania antykoncepcji i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety