Biopsja mammotomiczna piersi w zaawansowanej ciąży – czy powinnam ją przełożyć?

Aktualnie jestem w 30 tygodniu ciąży, na USG wykryto u mnie zmianę litą wielkości 8 mm, węzły chłonne niepowiększone. Onkolog zaleca biopsję mammotomiczną piersi. Bardzo boję się o ciążę, gdyż jest to moja pierwsza ciąża, po wielu wcześniejszych niepowodzeniach leczenia niepłodności. Mam pytanie: na ile taki zabieg może negatywnie wpłynąć na samą ciążę i późniejszy okres karmienia piersią? Czy może lepiej zaczekać z zabiegiem do zakończenia okresu karmienia? Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

jeżeli lekarz nie jest do końca pewien, czym jest zmiana, jaka się pojawiła, wtedy konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Jest to ważne, ze względu na to, że z uwagi na wysoki poziom hormonów w trakcie ciąży, potencjalne zmiany złośliwe bardzo szybko się powiększają i czekanie do rozwiązania mogłoby znacznie pogorszyć rokowanie i możliwość wyleczenia. Oczywiście większość zmian w piersiach to zmiany łagodne, niemniej zawsze lepiej mieć pewność.

Biopsja mammotomiczna jest zupełnie bezpieczna w czasie ciąży. Uważam także, że zabieg nie powinien zaburzyć możliwości karmienia piersią.

Proszę spokojnie podejść do zabiegu, gdyż jedyne co mogłoby zaszkodzić dziecku to nadmierny stres matki. Będzie dobrze!

Pozdrawiam serdecznie