Biopsja piersi i łuszczyca

Witam. Od paru lat choruje na łuszczycę, w chwili obecnej mam wysyp na plecach, brzuchu i klatce piersiowej. Jakiś czas temu zauważyłam u siebie guzek w dolnej części lewej piersi. Miałam robioną biopsję cienkoigłową i wynik był taki: Bardzo liczne komórki tkanki limfatycznej w stanie rozrostu, prawdopodobnie odczynowego. Rozmazy zabarwiono hematoksyliną i eozyną. Onkolog stwierdził że jest to stan zapalny spowodowany łuszczycą. Czy to rzeczywiście łuszczyca może być powodem powstanie tego guza?

Łuszczyca może nie być samą przyczyną problemów z piersiami, ale to co się dzieje w Pani organizmie. Choroba autoimmunologiczna, jaka jest łuszczyca trochę zaburza funkcjonowanie całego organizmu, również gospodarkę hormonalną, a hormony mają główny wpływ na zmiany guzkowe w piersiach. Aby trochę uspokoić organizm warto poczytać o testach na nietolerancję pokarmową IgG zależną (np. Food Print Cambridge Diagnostics, Imu Pro), oraz zastanowić się nad dietą eliminacyjną (przy autoimmunologii wychodzi często gluten, produkty nabiałowe), a u moi pacjenci z łuszczycą nasilenie objawów obserwują również na jajko i orzechy, o alkoholu i stresie jako czynniku nasilającym łuszczycę już nie trzeba wspominać. Odciążając organizm poprzez eliminację alergenów poprawi Pani gospodarkę hormonalną, uspokoi stan zapalny szalejący w organizmie i w jakimś stopniu pomoże sobie w kontekście profilaktyki onkologicznej.