Biorę leki przeciwdepresyjne i boję się, że z tego nie wyjdę...

Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś możliwość zmienienia w sobie nastawienia do życia... Mam niecałe 20 lat, a ja już myślę, by mieć Żonę, Dzieci i Dom... Jestem bardzo wrażliwy, do dziś przeżywam rozstanie z dziewczyną, biorę leki przeciwdepresyjne i boję się, że z tego nie wyjdę, no ale co zrobić... a co dopiero pomyśleć, jak wpadnę w jakiś obłęd, związany z poważnym nastawieniem do życia, z czasem coraz bardziej może mi tego brakować (żony, dzieci itp.)... Czy istnieje jakaś realna możliwość zmienienia nastawienia do życia? Jeżeli tak, to co trzeba zrobić, by temu podołać? Przyjaciele mi mówią, że powinienem zmienić nastawienie, bo w przyszłości mogę znów popaść w jakąś depresję... I jeszcze moje drugie pytanie... Gdy byłem z dziewczyną, cieszyłem się życiem. Gdy mnie rzuciła, straciłem sens życia i teraz żyję wprawdzie na lekach, wplątałem się w narkotyki, alkohol itp... teraz już nie biorę, biorę same leki, ale czy jest możliwość bym mógł na nowo cieszyć się życiem bez dziewczyny? Obecnie nie mam ani wiary w siebie, ani w nic... ciężko mi uwierzyć, że kiedyś będzie lepiej... Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pana obecne wątpliwości i niepewność co do możliwości odzyskania zdrowia, jest dość typowa dla depresji. W depresji dochodzi do pewnego sprzężenia zwrotnego, błędnego koła. Np. mam problemy z koncentracją i mniejszy napęd do robienia czegokolwiek z powodu depresji, ale zaczynam to interpretować: ,,Jestem mniej wydolny, więc do niczego się nie nadaję, będzie coraz gorzej" - co z kolei powoduje narastanie przygnębienia.

Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po ok. 3-4 tygodniach stosowania leku w dawce terapeutycznej, na początku leczenia stosuje się z kolei często mniejszą dawkę, aby zapobiec objawom ubocznym. Nie zawsze również udaje się dobrać odpowiedni preparat za pierwszym razem. Obecnie dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych, które różnią się mechanizmami i profilem działania. W razie nieskuteczności obecnie przyjmowanego leku Pana psychiatra może zmienić dawkę lub preparat.

Skuteczny lek przeciwdepresyjny powinien być przyjmowany przez co najmniej 6 miesięcy, co zmniejsza ryzyko nawrotu objawów. Skuteczność leczenia i zapobiegania depresji znacznie zwiększa się, jeśli jednocześnie z lekami jest stosowana psychoterapia.

Pana przyjaciele mają rację - aby zapobiec depresji w przyszłości rzeczywiście warto zmienić swoje nastawienie do życia. To jednak ,,tylko łatwo się mówi", nie da się ,,zaprogramować siebie na pozytywne myślenie". Zmiana nastawienia to proces, który często trwa szereg tygodni lub miesięcy. Pierwszym etapem jest poznanie istotnych wydarzeń w życiu pacjenta, które mogły przyczynić się do powstania określonych przekonań na temat siebie, otoczenia, swojej roli w rzeczywistości itp. W psychoterapii poznawczej określa się to konceptualizacją problemu. Następnie rozpoczyna się praca nad problemem, która obejmuje pracę nad poznaniem myśli i ich znaczenia, towarzyszących im emocjom, reakcjom organizmu, nabywaniu nowych, pozytywnych doświadczeń i umiejętności. Psychoterapia poznawcza znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu depresji, co zostało potwierdzone szeregiem badań.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia