Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostaję okresu - czy to menopauza?

Mam 31 lat i od 18 roku życia biorę tabletki antykoncepcyjne, z przerwami na ciążę, ponieważ mam dwoje dzieci. Od trzech miesięcy nie dostaję okresu i nie wiem co się dzieje, bo na 100% nie jestem w ciąży - robiłam USG. Czy to możliwe biorąc tabletki antykoncepcyjne, żebym przechodziła menopauzę? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie jest to normalna sytuacja, gdy nie miała Pani trzech krwawień z rzędu podczas brania tabletek. Zdarza się często wypadnięcie jednego krwawienia i zwykle przyczyną nie jest ciąża. Co innego przy trzech z rzędu. Istnieje pewna szansa na ciążę pozamaciczną, jednak po takim okresie odczuwałaby już Pani raczej bóle i krwawienia, gdyby do niej rzeczywiście doszło. Nie napisała Pani, czy wykonała test ciążowy, badanie poziomu bHCG z krwi oraz czy lekarz, który wykonywał badanie wiedział o trzech kolejnych przerwach bez krwawienia i próbował znaleźć przyczynę?

Tabletki mogą wywoływać zatrzymanie krwawienia nawet w okresie przerwy w ich zażywaniu u pewnych kobiet. Prawdopodobnie jest Pani jedną z nich. Tabletki, które Pani stosuje, mogą zawierać zbyt niskie dawki estrogenów, by dochodziło do krwawienia. Nie oznacza to jednak, że weszła Pani w okres okołomenopauzalny. Aby to stwierdzić, należałoby odstawić tabletki na jakiś czas i skontrolować poziomy hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!