Biorę tabletki antykoncepcyjne - mogę być w ciąży?

Witam! Mam 19 lat i biorę tabletki antykoncepcyjne od niedawna, 03.09.2010 zaczęłam pierwszy raz w życiu je używać. Przy 5 tabletce się spóźniłam, zażyłam tabletkę o godzinę później. Wczoraj się kochałam ze swoim chłopakiem do końca, czyli spuścił się w środku (bez prezerwatywy), a w tym dniu byłam na kolacji i wypiłam troszkę wina. Boję się, że jestem w ciąży. Już raz byłam w ciąży, przeszłam aborcję. Pomóżcie mi, bo strasznie się boję! Nie chcę tego przeżywać ponownie! Pozdrawiam, Julia

Redakcja abcZdrowie

Witamy.

Nie da się przez internet sprawdzić, czy dana osoba jest w ciąży czy nie.

Do zapłodnienia może dojść zawsze, jeśli miał miejsce stosunek seksualny, nawet gdy były stosowane środki antykoncepcyjne.

Przyjęcie tabletki o godzinę później nie powinno zmniejszyć skuteczności pigułek. Jeśli jednak na przyszłość chce Pani uniknąć stresu przed niechcianą ciążą, radzimy podchodzić odpowiedzialnie do przyjmowania tabletek i dbać o ich regularne stosowanie.

Aby dowiedzieć się, czy jest Pani w ciąży, należy zgłosić się do lekarza ginekologa.
We własnym zakresie można również wykonać test ciążowy, dostępny w aptekach na terenie całego kraju.