Blokada przed rozmawianiem z innymi osobami

Staram się nawiązywać nowe kontakty, jednak zauważam, że po paru zdaniach ludzie odwracają się bo po prostu wolą rozmawiać z kimś innym. Próbuje ciągnąc temat, a jednak tak czy owak po 5 minuta i tak nie wiem o czym mam rozmawiać. Czuję duże stresy i blokadę przed swobodnym podejściem do kogoś i nawiązaniem znajomości. chciałabym być zupełnie inną osobą.żeby ktoś kiedyś w grupie ludzi, znajomych odczuł brak mojej osoby. Przytłacza mnie to. Nie chce chodzić do psychologa.Co mogę zrobić sama ?

Witam Panią. Z natury jesteśmy istotami społecznymi. Na potwierdzenie tego faktu jest wiele badań z zakresu socjologii i psychologii społecznej. Kontakt z innymi ludźmi to sytuacja, do której jesteśmy wyposażeni. Jednak doświadczenia te odległe i te obecne mogą mieć wpływ na jakość naszych relacji społecznych i przeżywane w związku z tym uczucia. Nawet w Pani opisie znajduje się taki przykład co Pani spostrzega w obecnych swoich kontaktach z ludźmi i jakich Pani reakcji doświadcza. Wyklucza Pani pomoc psychologa. Tymczasem kontakt z psychologiem może dać okazję do bezpiecznego eksperymentowania w zakresie komunikacji. Jednocześnie psycholog może być pomocny w odkryciu źródeł Pani problemów i możliwych oddziaływań. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam,
Trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, podtrzymywaniu rozmowy, a także poczucie niepewności w sytuacjach społecznych to kwestie, z którymi boryka się więcej osób niż się nam wydaje.
Powyższe odczucia mogą wiązać się z lękiem, oraz powodować "stresy, oraz blokadę" przed kontynuowaniem rozmowy, o których Pani wspomina.
Terapia poznawczo- behawioralna opracowała strategie radzenia sobie z takimi trudnościami. Sposoby te są dość dobrze opisane w licznej literaturze, do której mógłbym Panią skierować.

Sytuacja w której się obecnie znajdujemy posiada jednak pewnego rodzaju ograniczenia. Ciężko jest poznać drugą osobę, oraz określić w jaki sposób mogłaby poradzić sobie ze swoimi trudnościami, biorąc pod uwagę jedynie krótki opis doświadczanej trudności, oraz bazując na kontakcie wirtualnym.
W takiej sytuacji najlepiej zaczerpnąć pomocy specjalisty, do czego bym Panią zachęcał. Rozumiem, że sytuacja konsultacji psychologicznej może budzić dyskomfort. Uczucie jest całkowicie naturalne i dotyka większości ludzi, którzy decydują się na taką pomoc. Po wizycie może okazać się natomiast, że korzyści, które z niej wynikły są bardzo wartościowe.
Pozdrawiam serdecznie