Blokada w głowie i brak koncentracji

Dzień dobry. Wmówiłem sobie taką "blokadę" w głowie, którą jakby "czuję". Powoduje to brak koncentracji nad książką, nauką, obawy, że czegoś nie zapamiętam, a nawet myślenie, że przeczytanie książki musi wprost równać się zapamiętaniu jej ze szczegółami... Powody to być może m. in. bardzo trudne ("pamięciowe") studia, bardzo traumatycznie przeżyte kilka ciężkich poprawek po I. roku, ciągły stres, mała wiara w siebie, nienawidzenie uczenia się na pamięć. Jestem stwierdzonym typem charakteru ISFJ.

Witam,
sam stres związany z nauką, obawy, ze Pan czegoś nie zapamięta może ją bardzo utrudniać, także to, że jak Pan zauważa nienawidzi się uczyć na pamięć, to na pewno nie wpływa motywująco. Gdyby udało się zmienić nieco nastawienie, pozbyć się lub przynajmniej znacząco zmniejszyć stres i lęk, zapewne nauka nie była by tak nieprzyjemna i na pewno szła by sprawniej. Myślę, że warto skonsultować się z psychologiem, być może pokusić się o kilka spotkań podczas których mógłby Pan popracować nad swoimi problemami, wówczas nie tylko nauka będzie szła Panu sprawniej i będzie mniej nieprzyjemna, ale i Pana wiara siebie zapewne wzrośnie. Pozdrawiam.