Błona śluzowa macicy z licznymi drobnymi wyroślami polipowatymi

Błona śluzowa macicy z licznymi drobnymi wyroślami polipowatymi, przekrwiona, stan odpowiada polipowatosci endometrium z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy macicy - co to oznacza? Jakie są szanse na zajście w ciąże? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Polipy macicy są zaburzeniami rozrostowymi błony śluzowej, która wyściela jamę macicy lub też kanał szyjki macicy. Najczęściej są to owalne wyrośla, które wypełniają kanał szyjki macicy oraz wpuklają się do światła pochwy lub też do światła jamy macicy. Zajście w ciążę w tej sytuacji może być utrudnione.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, stwierdzona polipowatość może wymagać wykonania inwazyjnych badań (histeroskopia) w celu określenia charakteru polipów. Zmiany mogą mieć też podłoże hormonalne i wymagać leczenia przed ciążą. O ile obecność polipów w jamie macicy wiąże się z utrudnionym zagnieżdżeniem zarodka i ze zwiększonym ryzykiem poronienia, to nie istnieją wyliczenia określające % utrudnień. Wymagany jest jednak kontakt z ginekologiem i dalsza diagnostyka.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przed zajściem w ciążę należy wyleczyć stan zapalny oraz polipy. Proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Bez wątpienia należy potwierdzić, że ma Pani szansę na zajście w ciążę. Zanim zdecyduje się Pani na próbę zajścia w ciążę sugeruję konsultację ze specjalistą ginekologiem, który ustali jak powinno wyglądać dalsze leczenie.

Witam. Zmiany w błonie śluzowej macicy najprawdopodobniej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Sugeruję oznaczenie poziomu FSH, LH, TSH i prolaktyny w surowicy - po regulacji gospodarki hormonalnej zajście w ciążę powinno być jak najbardziej możliwe. Konieczna jest również bezpośrednie badanie ginekologiczne.