Boję się o moje maleństwo. Co mi dolega?

Witam. Od lutego mam problem z wdychaniem powietrza do płuc, tak, jakby mi się zmniejszały. Na poczętku trwało to 2h-4h, a teraz trwa praktycznie całymi dniami i co jakiś czas trudność z wdechem mi sie nasila. Boję się, ponieważ jestem w 7 miesiącu ciąży. Jak jeszcze nie wiedziałam, że jestem w ciąży to mi się to zrobiło, boję się, że mam jakąś poważną chorobę. Miałam robione badania ekg, ukg serca - tachykardia, alergologa - alergia na trawy i zboża, ale biorę wziewy, tylko to nie pomaga. Tsh - w porządku, laryngolog - ok, miałam nawet holtera - zaburzenia rytmu serca, ale niewielkie. Nie wiem czy to ma coś do tego, ale czasami mam uczucie przeszkody po prawej stronie gardła przy przełykaniu, jak piję wodę to na jakiś czas ściska mi przełyk, na języku od poczatku tego stanu mam takie białe plamki, ale mówią, że to alergia. Morfologia - ok, gazometria - ok,doppler color żył, czy nie ma tego z zakrzepów - ok, badania biochemiczne - ok, mocz - wyszła u mnie ketonuria, pali mnie czasami i dochodzi do przełyku taki kwas, miałam robione gastroskopie - ok. Nie mam pojęcia gdzie sie udać, boję sie, że zacznę się dusić i moja córeczka się nie urodzi, czy to może być od ciąży? Czy od tej ketonurii? Żadnych innych objawów nie mam. Strasznie się boję. Proszę o pomoc, gdzie sie udać? Boję się poważnej choroby i narastania tej duszności wdechowej. Lekarze to bagatelizują, od czego to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani.

Jeżeli trudności w oddychaniu pojawiły się przed zajściem w ciążę, a lekarze nie wykryli żadnych nieprawidłowości z nią związanych, to można przypuszczać, że w zaburzeniach dużą rolę odgrywa komponent psychosomatyczny. Dlatego proponowałabym spotkanie z psychologiem klinicznym lub psychoterapeutą. Nie napisała Pani nic o swojej sytuacji osobistej, o tym czy ciąża była planowana, czy ma Pani zapewnione bezpieczeństwo finansowe, czy jest Pani w stabilnym związku, czy wcześniej doświadczała Pani podobnych problemów zdrowotnych, na przykład zaburzeń na tle lękowym lub depresyjnym. To ważne informacje, które rozjaśnią obraz trudności.

Jeżeli będzie się Pani stosować do wskazań lekarza, miedzy innymi zażywając leki wziewne, Pani zdrowiu nie powinny zagrażać duszności. Stosowanie inhalatorów rozszerza oskrzela i pomaga swobodnie oddychać. Myślę, że dla Pani komfortu warto również porozmawiać z ginekologiem

Dla wyciszenia proponowałabym również picie łagodnego naparu z melisy. Jak najwięcej czasu proszę spędzać na odpoczynku, spacerach na świeżym powietrzu czy rozmowie z bliskimi. Proszę pamiętać, że duszność jest częstym objawem zaburzeń psychosomatycznych, które moze zdiagnozować psycholog kliniczny po uprzednim wykluczeniu zaburzeń organicznych (czyli jeśli badania typu spirometria, gastroskopia i in. nie wykazały u Pani zadnych niepokojących zmian).

Pozdrawiam serdecznie!