Boję się podejmować decyzje, jestem rozdrażniona, nic mi się nie chce - czy to może być depresja?

Mam 27 lat. Moje zachowanie od pewnego czasu zmieniło się diametralnie - z pełnej życia dziewczyny, odważnej, dążącej zawsze do celu i twardo stąpającej po ziemi stałam się "kłębkiem beznadziejności".

Czuję, że nie jestem sobą, jestem zestresowana, boję się podjąć jakąkolwiek decyzję, bo wydaje mi się, że zrobię to źle, nic mi się nie chce. Jestem strasznie drażliwa i o wszystko się czepiam. Nie mogę się na niczym skupić i zdarza się, że mam problem z wypowiadaniem własnych myśli. Mam również problemy ze snem, chociaż zganiałam to wszystko na zmęczenie, bo mam małe dziecko, które dopiero od niedawna przesypia całe noce.

Nie wiem co się dzieje - czyżby dopadła mnie depresja czy jakkolwiek inaczej to nazwać? Co mam robić? Trudno opisać ten stan, ale na pewno nie jestem sobą i żal mi moich bliskich, bo to najbardziej odbija się na nich. Proszę o pomoc :(

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na zespół depresyjny. Należy do nich zarówno obniżenie nastroju, jak i drażliwość, poczucie winy oraz problemy z koncentracją uwagi. Depresja wywiera niekorzystny wpływ na objawy fizjologiczne, jak sen, apetyt i libido.

Depresja przejawia się we wszystkich obszarach: myśleniu, emocjach i sposobie zachowania. Objawy te wywierają wzajemny wpływ na siebie, przez co samopoczucie ulega pogorszeniu. Może Pani np. myśleć o sobie: „do niczego się nie nadaję”, przez co odczuwać smutek i wycofywać z kontaktów z innymi, co z kolei powoduje osamotnienie i przygnębienie.

Aby powstrzymać depresję można stosować leki, które wpływają na reakcje organizmu oraz sferę emocjonalną a także psychoterapię, która zmienia depresyjny styl myślenia. Psychiatra może  zaproponować Pani leki przeciwdepresyjne, które dodatkowo poprawią sen i zmniejszą drażliwość. Psychoterapia pozwala nie tylko poprawić samopoczucie, ale i zapobiegać nawrotom depresji.

Depresję należy różnicować z innymi zaburzeniami. Podobne objawy może dawać np. niedoczynność tarczycy. W tej sytuacji polecam Pani konsultację u lekarza psychiatry - w celu diagnozy i zaleceń co do dalszego postępowania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!