Boję się swoich uczniów - czy to normalne?

Uczę w szkole prawie 10 lat. Od zawsze chciałam pracować w szkole i udało się. Zawsze lubiłam swoją pracę, kochałam dzieci, żyłam tym, co robię. Potrafiłam całe dnie przygotowywać się do zajęć. Od jakiegoś czasu dziwnie czuję się w pracy. Wcześniej pracowałam na wsi, znałam całą szkołę, rodziców. Teraz jestem w dużym mieście - przeogromna szkoła, a ja nie lubię tam być. Dziwne jest to, że przejmuję się tym, jak odbierają mnie dzieci. Zawsze byłam lubiana. Teraz znowu boję się, że mogę być wyśmiana przez dzieci. Sama nie rozumiem tego wszystkiego. Czuję, że nie mam władzy nad nimi, że będą się ze mnie śmiać jak, np. dziwnie się ubiorę, będę miała wg nich dziwną fryzurę. To jest śmieszne co piszę, ale tak jakoś się czuję. Jak wmówić sobie, że to ja jestem nauczycielem, jak nie przejmować się gadkami dzieci? Jak mam to zrobić sama? Nie chcę psychoterapii.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Duże zmiany w życiu zawodowym mogą być przyczyną narastania wewnętrznego napięcia i niepewności. Czuje się Pani nieswojo w nowym otoczeniu, co jest normalnym objawem, kiedy następują znaczące zmiany. Okres adaptacji do nowych warunków jest uwarunkowany indywidualnymi cechami jednostki. Lęk i dyskomfort towarzyszą większości osób w nowym miejscu. Warto jednak, żeby myślała Pani o sobie, jako o nauczycielce. Opisane przez Panią lęki mogą być wynikiem problemów z wejściem w rolę w nowej szkole. Do tej pory radziła Pani sobie podczas lekcji. Co takiego teraz się zmieniło? Czy uważa Pani, że wszyscy muszą Panią polubić? Co powoduje, że czuje się Pani niepewnie? Proszę pamiętać, że inni ludzie, a szczególnie dzieci wyczuwają niepewność, wahanie i lęk u drugiego człowieka. Warto się zatem zastanowić, co może pomóc Pani w odzyskaniu pewności siebie? Dużą uwagę zwraca Pani na swój wygląd i jego ocenę przez innych. Warto zastanowić się, czy nie buduje Pani swojej samooceny na opiniach innych osób. Jeśli tak, to jest ona nietrwała i może prowadzić do nasilania się lęku w nowych sytuacjach. Może Pani sama nad tym popracować. Polecam korzystanie z poradników psychologicznych i telefonów zaufania. Warto także wpłynąć na poprawę Pani samopoczucia. Dobrym sposobem na zmniejszanie lęków jest sport oraz techniki relaksacyjne. Jeśli mimo własnej pracy Pani sytuacja psychiczna nie zmieni się, a problemy zaczną narastać, warto zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty na konsultację.

Pozdrawiam

Witam,
zmieniła Pani środowisko, Pani obawy są adekwatne do sytuacji, to wymaga adaptacji poprzez obserwację i pracę nad sobą.

Pozdrawiam serdecznie