Boję się wyników, czy to może być rak piersi?

Witam,

mam 22 lata, około pół roku temu wyczułam w prawej piersi guzek, który nie bolał. Byłam u ginekologa, który po zbadaniu powiedział że to jest "dobrze rozwinięty gruczoł" i to wszytko, po pewnym czasie poszłam do drugiego lekarza ginekologa, który od razu zrobił usg i dał skierowanie do specjalisty (onkolog), gdy podpytałam go czy to coś poważnego powiedział, że nie. Po wizycie u specjalisty dostałam skierowanie na zabieg (wycięcie guzka) on także powiedział, że to łagodny guzek, a każdy guzek oni nazywają nowotworem.

Obecnie jestem tydzień po zabiegu, na moim wypisie ze szpitala jest rozpoznanie - nowotwór piersi prawej. Domyślam się, że napisane jest tak właśnie z tego powodu, że oni tak nazywają każdy guzek. Dopiero za tydzień będą wyniki co tak naprawdę to było. W operowanej piersi wkoło rany jest twarde - czy to tak się goi czy powinno tak być? Boje się tych wyników, czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Proces gojenia może powodować lekki obrzęk, zaczerwienienie, ból czy świąd. Ważna jest obserwacja czy nie wzrasta temperatura ciała i nie ma wykładników stanu zapalnego. Proszę zwracać uwagę na te objawy.
Pani wiek a także podejrzenia lekarzy co do charakteru zmiany sugerują zmianę łagodną. Nowotwór łagodny jest często określany przez klinicystów czy pacjentów jako zmiana łagodna, głównie dlatego, że poza aktywnością gruczołową czy efektem ucisku nie powoduje innych objawów. Określenie nowotwór jest określeniem szerokim i nie precyzuje dokładnego rozpoznania, a takie jest możliwe tylko na podstawie wyniku badania histopatologicznego.
Proponuję cierpliwie poczekać na wynik badania histo-patologicznego a później skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym.

Redakcja abcZdrowie.pl