Boję się zasnąć, bo śnią mi się koszmary

Dzień dobry. Mam pytanie: od dwóch miesięcy męczą mnie w nocy koszmary. Nie umiem w nocy spać. Budzę się, muszę wstać, sprawdzić, czy mam zamknięte na klucz drzwi od mieszkania, drzwi od pokoju. Śni mi się, że ktoś włamuje mi się do mieszkania, innym razem, że ktoś mnie goni z nożem, chce mi krzywdę zrobić, lub że ja komuś krzywdę robię, budzę się i nie umiem zasnąć w nocy. Nie wiem, co się ze mną dzieje, może to na tle nerwowym lub jakaś depresja mnie dopadła, nie mam pojęcia. Ale jedno wiem, że mam tego już dosyć. Każdego wieczoru boję się zasnąć, bo znowu będę mniała te koszmarne sny i, niestety, mam je codziennie. Bardzo proszę o pomoc, bo już jestem u kresu wytrzymałości. Proszę o odpisanie mi na mój adres e-mail: malwina23@amorki.pl. Z góry dziękuję. Malwina.

ponad rok temu

Witam!

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne, a w koszmarach przewija się dość często wątek zagrożenia zdrowia i życia.

W leczeniu zaburzeń snu związnych z ekspozycją na stres lub koszmarów pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja oraz terapia psychodynamiczna.

Koszmary senne mogą pojawiać się w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe -
pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu).

Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych. Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania, mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu.

Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.

W celu postawienia dokładnej diagnozy wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry lub w Poradni Zaburzeń Snu.

http://sennik.wieszjak.pl/inne/98049,osrodki_leczenia_zaburzen_snu.html

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu.

Z pozdrowieniami