Czy zachowanie dziecka może wskazywać na autyzm?

Mam synka, ma teraz skończone 19 miesięcy, wszyscy w domu uważają, że sama stwarzam sobie problemy, bo szukam u synka objaw autyzmu. Nie szukam, ale dużo czytałam w tym temacie i boję się, że on może być na to chory. Studiuję pedagogikę - kształcenie wczesnoszkolne i mam styczność z różnymi dziećmi, czy może mi Pani odpowiedzieć czy mam się czym martwić? Mój synek, mówi już mama, tata, baba, ciocia itd, uczy się nadal nowych słów "banan, bałwan, kazik itp." jest ich wiele, powtarza dużo po innych członkach rodziny. Jak go wołam, to w większości reaguje na swoje imię, ale czasem nie, już mnie to martwi, ale mama mówi mi, że to normalne, że nie zawsze chce mu sie odwracać, ale czy to może być jakiś objaw? Śpi całą noc, nie ma z tym problemu, nie macha rączkmi jak to czytałam o dzieciach z autyzmem. Płacze, śmieje się, jest czesto uśmiechnięty, interesuje go wszystko, pokazuje palcem jak coś chce i ciągnie za palec kogoś, gdy chce coś sobie wziąć - czy to dobre zachowania?

Proszę mi pomóc, bo ja spać nie mogę już 2. noc, tak mnie to męczy. Szczepiliśmy go Pentaximem i jest trochę ospały. Przeczytałam o jakimś autyzmie poszczepiennym i szaleję ze strachu. Co mogę napisac jeszcze o moim synku: jest wesoły, powtarza wiele słów, tańczy, śpiewa, bawi się ze wszystkimi. Czy jak się kręci przed telewizorem w kółko to jakiś objaw? Bo ja już nie wiem, czy tak inne dzieci robią? Przytula sie do mnie bardzo często, całuje, głaszcze. Tylko jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju: czy inne dzieci też sobie tak "buczą" pod nosem? Jak sie przytula to sobie tak buczy. Strasznie się tuli. Proszę o pomoc. Ja zostałam sama z tym problemem, wszscy twierdzą, że stwarzam sobie problemy sama, że wszystko ich zdaniem jest dobrze, oby to była prawda, bo ja sama chyba będę potrzebowała pomocy, bo nikt nie chce mi wytlumaczyć czy wszystko jest ok. Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam! Mama, która nie we co robić... :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Moim zdaniem rzeczywiście nie ma konkretnego powodu do obaw. Pani list jest pełen niepokoju, ale zdecydowana większość zachowań dziecka jest prawidłowa dla jego wieku. Samo kręcenie się przed telewizorem nie musi świadczyć o autyzmie, podobnie jak buczenie, które może być po prostu formą zabawy. Pani synek nawiązuje z Państwem kontakt, mówi już poszczególne słowa, powtarza nowo zasłyszane, jest między nim a poszczególnymi członkami rodziny więź. Odnoszę wrażenie, że bardzo się Pani boi autyzmu, a ten lęk może powodować, że nawet w nieodbiegających od normy zachowaniach można doszukać się czegoś zaburzonego. Z drugiej strony nie dziwi mnie Pani ostrożność ze względu na posiadaną wiedzę zdobytą w trakcie studiów, a zaburzenie autystyczne jest specyficzne i może budzić lęk. Proszę być jednak dobrej myśli i uwierzyć w zapewnienia członków rodziny, którym podobnie jak Pani zależy na dobru dziecka.

Łączę pozdrowienia!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie wydaje mi się aby Pani dziecko prezentowało cechy autyzmu. Jest Pani bardzo troskliwą namą i martwi się o swoje dziecko jednak nie można każdego braku reakcji synka na zawołanie go od razu utożsamiać z zaburzeniem rozwoju.
Gdy czyta się o jakimkolwiek zaburzeniu obojętnie czy dotyczy dziecka czy dorosłego to zawsze uruchamia się nam coś takiego, że dużo objawów pasuje.
Jak najbardziej trzeba zwracać uwagę na pewne nieprawidłowości ale też starać się dopytywać innych jak dziecko się zachowuje: w żłobku, przedszkolu, u dziadków.
Jeśli nadal pewne zachowania będą wzbudzać wielki niepokój to konsultacja z psychologiem najbardziej pomoże.
Pozdrawiam AM