Boję się, że pewnego dnia wszystko zniszczę - co robić?

Mam 26 lat i cierpię na depresję od roku. Pochodzę z patologicznej rodziny - ojciec znęcał się nade mną i młodszym rodzeństwem fizycznie i psychicznie. Obecnie kończę studia, a właściwie nie mogę ich skończyć. Została mi jeszcze tylko, albo aż obrona pracy. Boję się, że nie dam sobie rady, czuję się gorsza od innych, brak mi pewności siebie, czuję, że nie zasługuję na to by skończyć te studia.   Przeprowadziłam się do Krakowa z chłopakiem, z którym jestem w długoletnim związku, póki co on mnie utrzymuje, co nie jest dla mnie zbyt komfortową sytuacją. Tzn. on mi nie daje tego odczuć, ale ja się z tym czuję źle. Z powodu niskiej samooceny uważam, że nie zasługuję na dobrą pracę, brak mi pewności siebie. Z chłopakiem układa mi się różnie. Wiem, że jest dobrym człowiekiem, ale po prostu nie radzi sobie już z moją chorobą, bo czasem nic do mnie nie dociera. Ostatnio mi powiedział, że jak się nie wezmę w garść to nie mamy co myśleć o ślubie itp., bo nie zamierza sobie marnować ze mną życia. Ale ja nie zawsze taka jestem wiem, że to choroba, to nie moja wina. Nie wiem jak z nim o tym porozmawiać, póki co odstawiłam to na bok, bo ważniejsza jest obrona, ale prędzej czy później będę zmuszona coś z tym zrobić. A nie mam pojęcia co? Zależy mi na tym, żeby pokonać kolejny nawrót tej choroby, nie chcę wszystkiego zniszczyć. Czasem boje się przyznać, że jest źle i kłamię, bo tak bardzo boję się kolejny raz zawieść najbliższych i cały czas się szamotam ze sobą, i te myśli złe przychodzą choć wiem, że to głupie, bo na samobójstwo nie mam siły, ale okładam się pięściami jak nie widzi nikt. Może jest jakaś grupa wsparcia w Krakowie?

Witam!
Doświadczenia, które wyniosła Pani z domu rodzinnego bez wątpienia mają wpływ na Pani funkcjonowanie. Zaniżona samoocena, brak wiary we własne możliwości powodują, że czuje się Pani niepewnie. Bagaż przeżyć może przyczyniać się również do obwiniania siebie, doszukiwania się w sobie przyczyn, które powodują gorsze funkcjonowanie.
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi i wsparcia poprzez Internet, dlatego zachęcałabym Panią do rozpoczęcia psychoterapii. Podczas sesji z psychoterapeutą będzie mogła przepracować swoje relacje z rodzicami, a także doświadczenia psychiczne i fizyczne, które pozostawiły ślad na Pani psychice. Będzie mogła Pani razem z terapeutą budować od nowa wiarę we własne możliwości, a w ten sposób poprawi Pani nie tylko relacje ze swoim partnerem, ale również z innymi ludźmi.
Ważne jest, aby teraz otrzymała Pani wsparcie od partnera i osoby, która pomoże Pani przepracować swoje lęki. Nie powinna Pani ukrywać swojego samopoczucia, ponieważ w ten sposób nie rozwiąże Pani swoich problemów. Kumulacja negatywnych emocji i udowadnianie innym, jak dobrze Pani funkcjonuje, nie rozwiąże Pani problemów. Ważne jest, aby zdecydowała się Pani na wizytę u psychologa.

Pozdrawiam i proszę zawalczyć o siebie