Ból brzucha a zmiany nawyków żywieniowych

Witam od jakiegoś czasu boli mnie brzuh Nie mocno ale czasami tak. Chce jeść zdrowo ale nie wiem jak. Jestem wychowany na kurczaku w panierce z ziemniakami. Staram sie jeść troche więcej kaszy manny i owsianki. Często mam ochotę na słodkie, ale jak tylko mogę staram się zastępować słodycze zdrowymi pszekąskami Odstawiłem całkowicie napoje gazowane a w drugim dniu słudłem tak myślę. Niestety kiedy spożywam produkty bogate w błonnik mój żołądek boli. Staram się codziennie marszerować dla zdrowia.

Witam,

trudno jest ustalić przyczynę dolegliwości przy tak niewielkiej ilości informacji i bez żadnych badań. Proszę udać się do gastrologa.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Proszę Pana,
nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Być może świadczą one o rozwoju jakiegoś schorzenia lub o nietolerancji określonych produktów z Pana codziennego menu. Sugerowałabym skonsultować występujące objawy z lekarzem gastrologiem/gastroenterologiem.

Jeśli chodzi o sprawy żywieniowe – niekiedy produkty bogate w błonnik (szczególnie jeśli dotychczas były spożywane w mniejszych ilościach) mogą spowodować występowanie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, który objawia się, np. wzdęciami lub biegunkami. W takim przypadku należy wprowadzać błonnik stopniowo, w postaci, np. chleba graham jako zamiennika zwykłego, białego pieczywa. Zalecana byłaby również zwiększona podaż świeżych warzyw i owoców. Jeśli zależy Panu na redukcji masy ciała, podjęcie aktywności fizycznej będzie jak najbardziej wskazane, najlepiej zacząć od szybkiego marszu/marszobiegu 3 razy w tygodniu po minimum 30 minut.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Czy znacie skuteczne sposoby na odchudzanie?

www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-znacie-skuteczne-sposoby-na-odchudzanie.html?c=9

Serdecznie Pozdrawiam