Ból brzucha: co się dzieje?

Mam przeszło 16 lat i mam rzadki, ale bardzo mocny, prawdopodobnie, skurcz jelita z lewej strony na dole. Mam też dziwne bóle brzucha, ćmienie itp. Często mnie wzdyma, często rzadki, ale pieczący przy dotyku ból żołądka, ból powyżej pępka. Kiedy mam wzdęcie jest mi duszno i czasem kłuje mnie pod żebrem z lewej strony, blisko serca. Mam wysoke ciśnienie, a czasem tracę przytomność. Co to może być? Nie miałem robionej gastroskopii, ani kolonoskopii.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam.
Wzdęcia i zaparcia najczęściej spowodowane są  złą dietą, brakiem ruchu i piciem małej ilości wody. Problemy czynnościowe przewodu pokarmowego tego typu mogą być też związane ze stresem. Dużo rzadziej przyczyną są poważniejsze choroby.
Warto postarać się o lepsze odżywianie, można skorzystać z pomocy dietetyka. Ograniczyć produkty słodkie i wzdymające, a położyć nacisk na pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. W zwalczaniu wzdęć pomocne są też leki dostępne bez recepty w aptece.
Jeśli zmiana trybu życia nie pomoże, można udać się po pomoc do specjalisty medycyny rodzinnej, który skieruje do gastrologa i zleci potrzebne badania.
Pozdrawiam