Ból brzucha i kolka po lewej stronie: jak sobie pomóc?

Od 2 - 3 miesięcy mam problem. Odczuwam ból brzucha i mam kolki po lewej stronie pod żebrami i niżej. Mam problemy ze zgagą. Miałam robioną gastroskopię i wyszło, że jest wszystko w porządku, że mam jakąś bakterię. Brałam leki, przez jakiś czas pomagało, ale teraz te bóle znowu bardzo dokuczają.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Ból umiejscowiony w lewym górnym kwadrancie brzucha jest najpewniej spowodowany patologią żołądka. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna biorąc pod uwagę Pani przeszłość chorobową. Należałoby sprawdzić czy eradykacja Helicobacter pylori okazała się skuteczna. Bakteria ta przyczynia się do rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka czy też choroby wrzodowej i przy dolegliwościach, które Pani opisuje należałoby przede wszystkim doprowadzić do jej skutecznego wyeliminowania.

W ewentualnej dalszej diagnostyce różnicowej uwzględniłabym także następujące przyczyny opisywanego bólu: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zespół jelita drażliwego, zaparcia, patologię jelita grubego, lewej nerki. Przydatne mogą okazać się podstawowe badania w kierunku chorób trzustki. Należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Istotne jest uzupełnienie wywiadu chorobowego o informacje na temat rytmu wypróżnień, charakteru bólu (pieczenie, gniecenie itd.) i czy ustępuje po lekach zobojętniających kwas żołądkowy.
Przydatne może okazać się wykonanie badania USG.
Pozdrawiam serdecznie.