Ból brzucha i zaparcia - co mi dolega?

Witam, od tygodnia mam pewien problem, odczuwam ból brzucha od żeber po pachwinę z tym, że czuję jakby ból kumulował się pomiędzy pępkiem a kością biodrową. Przestraszyłam się, że to wyrostek i pojechałam do szpitala. Tam zbadał mnie internista i stwierdził, że to na pewno nie wyrostek tylko zatrucie pokarmowe. Wróciłam do domu i dwa dni później poszłam do swojej rodzinnej lekarki, która również wykluczyła wyrostek i stwierdziła, że bóle które odczuwam (w nerce, z boku i brzuchu) to od jelita, które jest podrażnione, zapisała mi bactrim na 5 dni. Biorę ten lek 3 dzień i nie czuję poprawy.

Odczuwam cały czas ból w boku brzucha, ale w niektórych pozycjach jest mniejszy, po jedzeniu nasila się ból trochę w innym miejscu, dosłownie 5 minut po jedzeniu zaczynam odczuwać ból (kłucie) pomiędzy pępkiem a kością biodrową, trwa to jakiś czas i ustaje. OD kilku dni jem jedną bułkę przez cały dzień bo po większej ilości nie jestem w stanie przełknąć, ten ból męczy mnie psychicznie i fizycznie, mam małe dziecko, które ciągle podnoszę, bawię się z nim i wtedy ból również się nasila.

Do tego mam zaparcia (od 3 dni) oraz kiedy próbuję się załatwić czuję, że nie mogę do końca napiąć mięśni brzucha, co trochę mnie dziwi. Robiłam badanie krwi + ob oraz badanie moczu, wszystko w normie, jedynie w moczu liczne bakterie i ob wynosi 13, reszta wszystko ok, ginekologicznie również (dzisiaj miałam badania). Co to może być?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, opisywane przez Panią objawy nie są charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej. Należy jednak wspomnieć iż nie zawsze objawy danej choroby są takie same u wszystkich. Często zdarza się tak, że konkretny objaw jest symptomem odniesionym odczuwanym zupełnie w innej lokalizacji niż jego rzeczywiste ulokowanie. W Pani przypadku mam pewne podejrzenie co do kilku mechanizmów powodujących podobne objawy.

Po pierwsze należałoby wspomnieć i ustalić moment pojawienia się dolegliwości. Często po błędzie żywieniowym powstaje wtórnie stan zapalny przewodu pokarmowego i zaparcia, ból i dyskomfort. Ból pojawiający się w tak krótkim czasie po przyjęciu pokarmu może sugerować chorobę trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Banalnym powodem mogą być także zalegające masy kałowe. W tym przypadku także ból może pojawiać się zaraz po posiłku. Myślę, że w Pani przypadku należy zgłosić się do gastrologa.

Dla wyjaśnienia mechanizmu powstawania dyskomfortu należałoby wykonać badania endoskopowe przewodu pokarmowego. Zarówno gastroskopia jak i kolonoskopia są pomocne w ustaleniu przyczyny i pozwalają uwidocznić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dodatkowo by wykluczyć pochodzenie trzustkowe bądź wątrobowe należy wykonać badania biochemiczne, w tym amylaza, lipaza – czyli enzymy trzustkowe, LDH, AlAT, AspAT. Doraźnie zalecam zastosowanie czopków glicerynowych ułatwiających defekację.