Ból brzucha, kłucie, burczenie - czego to objawy?

Dzien dobry mam 21 lat,  jestem mężczyzna. Od kilku dni posiadam bóle brzucha (czuję jakby się rozrywał, był nabrzmiały), oprócz tego "od czasu do czasu" czuję silne kłucie i regularnie burczy. Mam pracę siedzącą, raz w tygodniu intensywny wysiłek, dziennie pije 2 kawy (1 parzoną drugą z ekspresu), oprócz tego ostatnie dni w pracy pijam ok. 3 herbaty owocowe. Oprócz tego wiecznie czuję się niewyspany. Poniedziałek - Piątek - praca, Sobota-Niedziela - uczelnia. Ciśnienie 120/80. Od dłuższego czasu mam też intensywne gazy. Proszę o pomoc i poradę co zrobić, gdzie się udać? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam!

Przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego może być sam tryb życia. Jeśli zauważył Pan ostatnio pogorszenie, może to świadczyć o słabo nasilonej infekcji przewodu pokarmowego lub być spowodowane błędem dietetycznym.

Praca siedząca szczególnie sprzyja wzdęciom i niestrawności. Proszę dbać o dietę - mniej cukru, kawy, słodyczy, a więcej warzyw i owoców. Ruch intensywny lepiej jest rozłożyć na przynajmniej 2x w tygodniu, a codziennie warto zadbać chociaż o spacer. W aptekach powszechnie dostępny jest też środek, który pomaga na wzdęcia.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Objawy, które Pan opisuje mogą być spowodowane różnymi chorobami i są bardzo niespecyficzne. Należy zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, moczu, usg brzucha. Być może trzeba będzie też wykonać kolon skopię i gastroskopię. Wzdęcia najczęściej spowodowane są nieprawidłową dietą, słonymi przekąskami i fast foodami. Proszę postarać wykluczyć się tego typu pokarmy z diety. Poza tym warto stosować różnego rodzaju probiotyki, które pozwolą przywrócić właściwą florę bakteryjną jelita. Należy pić przynajmniej 1,5 L niegazowanej wody mineralnej dziennie i włączyć aktywność fizyczną przynajmniej 2 razy w tygodniu. Poza tym należy wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce, a także pokarmy bogate w błonnik, a starać się unikać białego ryżu, bananów i innych pokarmów o działaniu zapierającym.

Dolegliwości, które Pan opisuje mogą być też spowodowane tzw. zespołem jelita drażliwego. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, występującymi na przemian biegunkami i zaparciami, oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do lekarza, większość próbuje samemu leczyć dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego może występować z przewagą zaparć i biegunek. W postaci biegunkowej występują więcej niż 3 stolce dzienne wraz z nagłym parciem na stolec.

Poza tym przyczyną zaparć, wzdęć i przelewania się w brzuchu może być też stres, napięcie emocjonalne oraz spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.

W Pana przypadku radziłabym udać się do lekarza POZ, który wykona podstawowe badania. Ewentualnie da on później skierowanie do gastrologa, który wykona bardziej skomplikowane badania tj. kolonsokopię czy gastroskopię. Objawy, które Pan opisuje są bardzo niespecyficzne, dlatego potrzebne jest dokładne zebranie wywiadu lekarskiego i zinterpretowanie wyników badań w kontekście objawów klinicznych.