Ból brzucha oraz rozwolnienie a zabieg fundoplikacji metodą Nissena

Witam serdecznie, 17 sierpnia tego roku miałam operację na refluks, tzw. fundoplikację sposobem Nissena, przez trzy tygodnie byłam na diecie płynnej, potem zaczęłam wprowadzać produkty stałe. Lekarz operujący powiedział, że można jeść wszystko. Wczoraj zjadłam sałatkę jarzynową i zaczął boleć mnie żołądek, miałam rozwolnienie i wzdęcia. Jeszcze dziś ten żołądek trochę pobolewa. Moje pytanie brzmi, czy to mogło jakoś negatywnie wpłynąć na efekt operacji, na przykład czy mogły puścić szwy wewnętrzne. Wymiotów nie było. Proszę o odpowiedź, bo bardzo się tym wszystkim denerwuję. Dziękuję bardzo. Aneta L.

Raczej zjedzenie sałatki jarzynowej, a po niej ból brzucha oraz rozwolnienie nie ma nic wspólnego z przebytym w sierpniu zabiegiem fundoplikacji metodą Nissena. Może objawy jakie Pani ma są związane z samą spożytą sałatką (np. jakieś zatrucie pokarmowe). Może zjadła Pani jej zbyt duże ilości co podrażniło okolicę przejścia przełyku w żołądek, które teraz jest zwężone. Na pewno taka sałatka nie uszkodziła szwów podtrzymujących rozwór przełykowy przeponowy oraz żołądek. Proszę się nie obawiać. Minęło już sporo (miesiąc) czasu od zabiegu, więc na pewno nic groźnego się nie wydarzyło. Bóle brzucha i rozwolnienie zapewne powoli ustąpią.