Ból brzucha po lewej stronie - czy to zespół jelita drażliwego?

Witam, mam pytanie o ból brzucha po lewej stronie pod żebrami. Kilka miesięcy temu taki ból czułem po wypiciu gazowanych napoi lub surowej wody, ale teraz od tygodnia (rano na czczo wypiłem kawę) boli ciągle, najgorzej po jedzeniu, mam wrażenie jakby jedzenie "spadało" do brzucha i wtedy boli jeszcze gorzej, ból kłujący. Byłem u lekarza rodzinnego i stwierdził po wstępnych badaniach, że to zespół jelita drażliwego, przepisał leki. Teraz zauważyłem, że w miejscu, gdzie boli cały czas mam opuchnięte delikatnie, ale nie wiem czy to coś innego, czy po prostu następstwo tych bóli. Ogólnie kłuje, piecze, po jedzeniu boli cały brzuch, po kilku minutach ostrego bólu całego brzucha, zostaje ból z lewej strony. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy powinienem szukać innego lekarza, czy faktycznie taki przebieg ma to co stwierdził lekarz! Chciałbym zapytać też, czy może to mieć jakiś związek z przepukliną, miałem jako niemowlę przepuklinę pachwinową i teraz za każdym razem, kiedy przedźwigam się z lewej strony w plecach mam też napuchnięte i boli. Lekarzowi też to mówiłem, ale nic na to nie powiedział.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, która powinna być rozpoznawana po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn organicznych i czynnościowych mogących dawać zgłaszane dolegliwości.
Możliwości lekarza rodzinnego są ograniczone w zakresie badań refundowanych, które może zlecić pacjentowi.
W opisanej sytuacji wskazane jest wykonanie gastroskopii a także badań oceniających funkcję wątroby i zewnątrzwydzielniczą funkcję trzustki.
Przyczyn może być kilka, dopiero po ich wykluczeniu można przyjąć rozpoznanie zespołu jelita drażliwego.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl