Ból brzucha po obfitym posiłku - jaka może być przyczyna?

Witam. Mam 28 lat i od mniej więcej grudnia ub.r. mam bóle po lewej stronie pod żebrami. Zrobiłam badania krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej - wszystko jest ok... Co prawda, jak mniej jem to nie boli, ale jak zjem za dużo to boli nawet bardzo, ale krótko. Czym to może być spowodowane? Ela

Redakcja abcZdrowie

Ból po jedzeniu może być związany ze spożywaniem zbyt obfitych posiłków. Również nieprzyjmowanie pokarmów przez dłuższy czas, a następnie zjedzenie obfitego dania może wywołać podobne objawy. Dlatego tak ważne jest regularne jedzenie 5 niedużych posiłków dziennie. Powinna Pani przestrzegać diety lekkostrawnej oraz unikać jedzenia w pośpiechu (powoduje rozdęcie żołądka i ból).
Inną przyczyną Pani dolegliwości może być choroba wrzodowa. Proszę zastanowić się czy ulgi w bólu nie przynosi wypicie mleka lub zażycie tzw. leków na zgagę. Alkohol i kawa z kolei będą potęgować objawy.
Jeżeli natomiast ustąpienie dolegliwości związane jest z oddaniem stolca pod uwagę należy brać tzw. zespół jelita drażliwego. Więcej na ten temat znajdzie Pani tutaj.
Wyżej wymienione przyczyny mają jedynie charakter informacyjny. Każdy przewlekły ból brzucha powinien być diagnozowany. W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci leczenie, obserwację lub ewentualnie dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie.