Kobieta , 30 lat

Witam. Boli mnie brzuch po prawej stronie, nisko - tak jakby był to jajnik. Boli mnie dość często, ale z przerwami (od dwóch dni). Teraz od około godziny boli mnie w sposób ciągły. Często, gdy wykonam jakiś ruch nogą, występuje mocniejszy ból, który słabnie, gdy wyprostuję nogę. Nie zawsze tak jest, ale bardzo często. Również przy załatwianiu się zdarzają się takie uderzenia. Jajnik po tej stronie miałam operowany ponad pół roku temu (torbiel krwotoczna), a jakieś półtora miesiąca temu miałam kontrolne USG, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Po tej stronie brzucha jest chyba także wyrostek robaczkowy. Czy powinnam iść z tym do jakiegoś lekarza? Jeśli tak, to do jakiego? Czy powinnam zrobić USG ginekologiczne albo ogólne jamy brzusznej? (Do lekarza pierwszego kontaktu z NFZ nie mogę się dostać, więc to odpada). Biorę od około półtora miesiąca B*** (mam czynnościowy nadmiar prolaktyny). Miesiączki są trochę nieregularne (różnica kilku dni, ale nie większa). Pozdrawiam.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Joanna Gładczak 78
Lek. Joanna Gładczak Internista, Tychy 78 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie.

W opisanym przez Panią umiejscowieniu przyczyną bólu mogą być schorzenia wielu narządów.

Rzeczywiście jest prawdopodobne, że przyczyną mogą być ponowne problemy z narządami rodnymi, szczególnie z jajnikami.

Jak słusznie Pani zauważyła, po stronie tej umiejscowiony jest również najczęściej wyrostek robaczkowy (u niektórych osób jego lokalizacja może być inna). W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Jeżeli zapalenie zostaje potwierdzone, najczęściej wdrażane jest leczenie operacyjne.

W okolicy tej promieniować mogą także bóle związane z chorobami nerek, moczowodu czy pęcherza moczowego (na przykład w przypadku kamicy nerek czy chorób zapalnych).

Również niektóre choroby jelit mogą dawać podobne dolegliwości.

Wizyta u lekarza jest konieczna.
Bez badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości postawienia rozpoznania, a co za tym idzie wdrożenia leczenia.
Najlepiej rozpocząć wizytę od lekarza rodzinnego, który powinien być dostępny. W przypadku późnych godzin wieczornych (w poszczególnych miejscowościach o różnych porach), opiekę pełni wytypowany ośrodek opieki nocnej. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy. Lekarz podstawowej opieki medycznej po zbadaniu, jeżeli będzie taka konieczność, skieruje Panią do dalszych specjalistów (internisty, ginekologa, chirurga).

W przypadku opisywanych przez Panią dolegliwości wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej, najlepiej powtórzyć także USG przezpochwowe. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, konieczne są również badania laboratoryjne.

Pozdrawiam serdecznie

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Układ pokarmowy – Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsze przyczyny zgłoszeń pacjentów do lekarza. Mogą występować w każdym wieku, a znaczna część stanowi symptom tak zwanej niestrawności i nietolerancji pewnych pokarmów. Jednak część objawów jest sygnałem poważniejszych schorzeń, do których zalicza się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego oraz nowotwory żołądka.
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego – Zapalenie wyrostka robaczkowego może rozwijać się bardzo szybko i doprowadzić do jego pęknięcia w ciągu 24 godzin. Skutkuje to zapaleniem otrzewnej. Pierwszym objawem zapalenia wyrostka jest silny ból brzucha, który zlokalizowany jest najczęściej w nadbrzuszu oraz okolicy pępka.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach