Ból brzucha po słodkim przy cukrzycy typu 2

Witam, choruję na cukrzycę typu II od jakiegoś czasu jak zjem coś słodkiego lub za dużo boli mnie brzuch. Dlaczego tak się dzieje? Wcześniej tego nie było.

Witam Panią,

W Pani wieku cukrzyca typu 2 jest dość rzadka. Jeśli jest Pani otyła , BMI>=30 , to ryzyko, że jest to faktycznie cukrzyca typu 2 jest duże. Jeśli zaś jest Pani osobą szczupłą to sugerowałbym oznaczenie we krwi przeciwciał antyGAD i peptydu C, aby sprawdzić, czy nie jest to inny typ cukrzycy, np. cukrzyca LADA, czyli odmiana cukrzycy typu 1. Dokładne rozpoznanie jest o tyle ważne, że dobiera się do niego odpowiednie leczenie. Niewykluczone, że bierze Pani w tej chwili leki, które powodują, że w trakcie przyjmowania pokarmów bogatych w węglowodany dochodzi do zaburzeń jelitowych, co daje dolegliwości - np. leki z grupy inhibitorów L-glukozydazy, które jeśli się nie przestrzega diety cukrzycowej dają objawy ze strony przewodu pokarmowego. Proszę skontaktować się z diabetologiem, bo należałoby zebrać dokładny wywiad i zbadać Panią, wtedy odpowiedź na Pani pytanie będzie dużo łatwiejsza.. Warto również oznaczyć we krwi stężenie enzymów trzustkowych - lipazy i amylazy, aby zobaczyć, czy nie ma Pani np. przewlekłego zapalenia trzustki.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli