Ból brzucha po słodkim przy cukrzycy typu 2

Witam, choruję na cukrzycę typu II od jakiegoś czasu jak zjem coś słodkiego lub za dużo boli mnie brzuch. Dlaczego tak się dzieje? Wcześniej tego nie było.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Przyczyny wzrostu zachorowań na cukrzycę

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To już obecnie choroba cywilizacyjna. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Na ten temat wypowiada się ekspert - prof. Edward Franek.

Witam Panią,


W Pani wieku cukrzyca typu 2 jest dość rzadka. Jeśli jest Pani otyła , BMI>=30 , to ryzyko, że jest to faktycznie cukrzyca typu 2 jest duże. Jeśli zaś jest Pani osobą szczupłą to sugerowałbym oznaczenie we krwi przeciwciał antyGAD i peptydu C, aby sprawdzić, czy nie jest to inny typ cukrzycy, np. cukrzyca LADA, czyli odmiana cukrzycy typu 1. Dokładne rozpoznanie jest o tyle ważne, że dobiera się do niego odpowiednie leczenie. Niewykluczone, że bierze Pani w tej chwili leki, które powodują, że w trakcie przyjmowania pokarmów bogatych w węglowodany dochodzi do zaburzeń jelitowych, co daje dolegliwości - np. leki z grupy inhibitorów L-glukozydazy, które jeśli się nie przestrzega diety cukrzycowej dają objawy ze strony przewodu pokarmowego. Proszę skontaktować się z diabetologiem, bo należałoby zebrać dokładny wywiad i zbadać Panią, wtedy odpowiedź na Pani pytanie będzie dużo łatwiejsza.. Warto również oznaczyć we krwi stężenie enzymów trzustkowych - lipazy i amylazy, aby zobaczyć, czy nie ma Pani np. przewlekłego zapalenia trzustki.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz

0

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty