Ból brzucha podczas stresu

Witam, od jakiś 2tyg boli mnie podczas stresu brzuch(rano i na uczelni, czasem nudności). Dostałem skierowanie na gastroskop.i dostałem tab.TRIBUX FORTE po których jest mi chyba gorzej ponieważ brzuch mnie boli niezależnie od stresu (albo tak mi sie wydaje), mam również uczucie jakbym miał biegunkę (przelewania w żołądku) ale jak się zestresuje to robię normalny stolec. Nie wiem co mi dolega boje sie ze to cos powaznego. 4 lata temu miałem kolonoskopie i wszystko wyszło ok. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Bóle brzucha, uczucie przelewania w żołądku oraz nudności mogą mieć różne przyczyny - somatyczne jak i psychiczne (stres). Jednak na początku należy wykonać badania pod kątem chorób fizycznych. Jeśli jeszcze nie wykonałeś gastroskopii, to zrób ją. Poza tym, warto, abyś poinformował swojego lekarza, że leki, które bierzesz pogarszają Twoje samopoczucie.
Pozdrawiam

Witam. Istotnie nadmiar dystresu (złego stresu) może przyczyniać się do występowania dolegliwości somatycznych, do których bardzo często zaliczają się problemy gastryczne. Zasada jednak jest taka, że jeżeli coś mnie boli w pierwszej kolejności wybieram się do lekarza, wykonuję badania. Jeśli wykonane badania nie wykrywają somatycznych przyczyn dolegliwości, należy wybrać się do psychologa.
Jeżeli źródło dolegliwości leży w psychice, zażywanie leków jedynie maskuje objawy i nie uwolni nas od problemu. W tym przypadku należy podjąć terapię u psychologa, który pomoże odkryć źródło stresu. Wskaże także sposoby radzenia sobie ze stresem.