Ból brzucha u 26-latki
Witam, mam 26 lat. dnia 06.12. zaczęłam odczuwać ból w lewym nadbrzuszu. Tego samego dnia byłam u lekarza pierwszego kontaktu gdzie stwierdzono zapalenie oskrzeli. Brzuch zbadano palpacyjnie i wykluczono jakieś większe dolegliwości. Dzień później ten ból się nasilił, więc zgłosiłam się na SOR. podano mi kroplówki, zrobiono USG, RTG klatki (czyste) i badania krwi. Miałam podwyższoną amylazę w surowicy do 180. na usg było 'coś' w pęcherzyku zółciowym. to coś diagnozują mi od kliku lat jako polipy, na każdym wychodziło inaczej. a to 1 - 3mm , a to 2 - 3mm i 3,5mm potem znowu jeden 2mm. Amylazy w moczu mi nie zbadali przez miesiączkę. po kroplówkach wyszłam do domu. zapisano mi nospe, olfen (ze względu na możliwość bólu przez przepukliny w odcinku lędźwiowym) oraz controloc oraz zalecili dietę lekkostrawną. w poniedziałek 10.12. powtórzyłam badania krwi i moczu. we wtorek odbierając badania ból całkowicie ustąpił. wynik wykazał w krwi amylazę 223 w moczu 1129... zgłosiłam się ponownie na SOR gdzie przyjęli mnie na oddział podając duże ilości kroplówek i stosując głodówkę. Całkowicie mnie już nie bolało. Dodam, że dużo trenuję i mam dopasowaną dietę do niedoczynności tarczycy oraz nietolerancji laktozy. wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa. alkohol spożywałam w weekend przed tj. 1.12.-2.12. w szpitalu w karcie zapisali mi ostre zapalenie trzustki. poparte tezą błędu dietetycznego, ale gdy wytłumaczyłam jak się odżywiam to wyparli ten argument. USG wykonali mi 11.12. gdzie nic nie było z trzustką oraz woreczek był czysty. Powiększona była prawa nerka. w wynikach amylaza spadła do 140 w surowicy oraz do 260 w moczu. zostałam wypisana do domu 14.12. powtarzając badania 17.12 w sur. było 90 w moczu 560. mam przyjmować kreon 3x dziennie 25000 dawkę. Ma ktoś jakiś pomysł co to się działo? jakąś przyczynę? co dalej robić? nic mi nie wyjaśniono i nie doradzono. czy gdzieś dalej się udać, czy zrobić jakieś badania? jak dalej 'żyć', aby to się nie powtórzyło? lekarka pierwszego kontaktu po przeanalizowaniu całej mojej diety i życia powiedziała że nie ma pomysłu co mogło spowodować u mnie takie wyniki.... byłabym wdzięczna za każdą cenną poradę!!! serdecznie pozdrawiam

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Bartłomiej Grochot
77 poziom zaufania
Witam. Wyniki wskazują iż rzeczywiście było to ostre zapalenie trzustki na tle alkoholu oraz błędy dietetycznego [są to najczęstsze przyczyny w populacji]/ Aby uniknąć tego w przyszłości należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz nie spożywać potraw z dużą ilością tłuszczu. Pozdrawiam.