Ból brzucha w okolicach żołądka

od jakiegoś czasu pobolewa mnie prawa strona brzucha pod żebrami, wysoko w okolicach żołądka i splotu słonecznego. Ból tępy, nasila się po alkoholu lub ciężkostrawnym jedzeniu. Obecnie od kilku dni czuję się jakby ktoś mnie w to miejsce kopnął. Do jakiego specjalisty się udać? Chcę to zrobić prywatnie. Czy może najpierw zrobić usg jamy brzusznej i wówczas z wynikami do lekarza? Proszę o wskazówki.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Ból kolkowy w obrębie prawego podżebrza nasilający się po błędach dietetycznych (alkohol, ciężkostrawne jedzenie) jest charakterystyczny dla kamicy pęcherzyka żółciowego. Najlepszym badaniem do potwierdzenia tej choroby jest USG jamy brzusznej z oceną dróg żółciowych.
Proponuję, aby z wynikiem tego badania udała się Pani do internisty, który będzie w stanie zróżnicować, co jest przyczyną Pani dolegliwości.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do internisty aby wykonać podstawowe badania krwi oraz te oceniające funkcję wątroby i trzustki.