Ból gardła przy przełykaniu śliny

Witam serdecznie :) Panie Doktorze chciałabym prosić o radę. Od kilku dni boli mnie gardło przy przełykaniu śliny. Jest to dość mocny ból, ale nie kłujący. Nie mam temperatury, tylko powiększone węzły chłonne, i zaczerwienione całe gardło razem z migdałkami. To trwa już piąty dzień. Póki co biorę, ibuprofen, i płuczę gardło wodą z solą. Ból jednak nie mija. Cały czas jest taki sam i już nie wiem, co robić. Czy należy zgłosić się do lekarza, aby ktoś to obejrzał? Czy może to być angina lub zapalenie gardła? A może przyczyna bólu jest zupełnie gdzie indziej? Czy wystarczą domowe sposoby leczenia gardła? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Na pewno jest to infekcja gardła, może angina. To że nie ma Pan gorączki nie jest rzeczą dziwną. W takich przypadkach zwykle powiększone są węzłach chłonne. Leki przepisane przez lekarza rodzinnego mogłyby przyspieszyć ustąpienie dolegliwości. Jeśli nie może Pan do nie go dotrzeć proszę dużo pić, stosować preparaty miejscowe, dezynfekujące gardło oraz leki przeciwzapalne w tabletkach.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście, opisane przez Panią dolegliwości jak najbardziej mogą sugerować istnienie u Pani zapalenia gardła. Takowy problem może być wywołany zakażeniem bakteryjnym, wirusowym czy też grzybiczym – przyczynę zapalenia gardła ustala się m.in. na podstawie oceny, jakie to zmiany widoczne są w jamie ustnej pacjenta, a oprócz tego bierze się pod uwagę również inne występujące u chorego dolegliwości (takie jak podwyższenie temperatury, obecność kaszlu czy kataru).

Aby więc móc stwierdzić, co doprowadziło do Pani dolegliwości, konieczne byłoby odwiedzenie lekarza. Specjalista (np. lekarz rodzinny) po dokonaniu badania gardła i zebraniu wywiadu lekarskiego mógłby najprawdopodobniej stwierdzić przyczynę choroby, a także zaproponować Pani stosowną metodę leczenia. Znalezienie przyczyny zapalenia gardła jest bardzo istotne z tego względu, że to właśnie od przyczyny problemu uzależnione jest proponowane pacjentom leczenie. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła choremu mogą zostać przepisane antybiotyki. W zakażeniach grzybiczych chorym zalecone mogą być leki przeciwgrzybicze, z kolei w sytuacji, kiedy do zapalenia gardła doprowadziły wirusy, stosowane może być postępowanie wyłącznie objawowe (czyli łagodzące pojawiające się u chorych dolegliwości – postępowanie takie może bazować np. na spożywaniu zalecanej ilości płynów czy na stosowaniu leków zmniejszających ból gardła, np. w postaci tabletek do ssania).