Ból głowy z lewej strony w okolicach skroni

Witam. Od prawie roku mam ból głowy z lewej strony w okolicach skroni. Robiłem rezonans magnetyczny głowy, ale w wynikach nie wykazał nic niepokojącego. Boli prawie codziennie, ale zwykły Ibuprom najczęściej pomaga na około pół dnia. Byłem u neurologa, okulisty, laryngologa, żaden z nich nie ma żadnego pomysłu, co może mi być. Nikt nie wie co mi jest, z czym może wiązać się ten ból z lewej strony głowy w okolicach skroni. Badania wychodzą dobrze. W czym zatem może być problem? Co może być przyczyną bólu głowy z lewej strony? Może powinienem wykonać inne badania? Ale jakie? Z czym może wiązać się ból głowy z lewej strony w okolicach skroni? Może tutaj znajdę odpowiedź, bo już tracę nadzieję, że ta zagadka się wyjaśni. Nie chciałbym obudzić się pewnego dnia z gorszym problemem, bo teraz coś zaniedbałem. Proszę o pomoc.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przewlekłe bóle głowy – szczególnie takie, których przyczyny nie udaje się odnaleźć – z pewnością mogą stanowić niebagatelny problem. Wspomina Pan, że liczne, wykonane u Pana dotychczas badania diagnostyczne nie wykazały nieprawidłowości. Nie pojawiła się do tej pory informacja o tym, czy cierpi Pan na jakieś inne problemy zdrowotne. Jest to ważne z tego względu, że różne jednostki chorobowe – takie jak np. jedno z częściej występujących u pacjentów schorzeń, którym jest nadciśnienie tętnicze – mogą doprowadzać właśnie do bólów głowy.

Istnieje również możliwość, że bóle głowy wynikają z doświadczania przez Pana dużej ilości stresu w codziennym życiu. Ten problem również można by wziąć pod uwagę w ustalaniu potencjalnych przyczyn Pana dolegliwości. Stres, szczególnie doświadczany przewlekle i w nadmiarze, zdecydowanie odbija się negatywnie na ludzkim zdrowiu. Aby jednak brać w ogóle pod uwagę pojawianie się bólów głowy związanych ze stresem, najpierw trzeba wykluczyć wszelkie możliwe organiczne (somatyczne) przyczyny tych dolegliwości.

Ogólnie wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby znalazł się Pan pod stałą opieką neurologa. Specjaliści tej dziedziny dysponują wieloma różnorodnymi lekami, których stosowanie ma na celu łagodzenie bólu głowy – może się nawet okazać, że u chorego skuteczne będzie dopiero stosowanie jakichś złożonych kombinacji lekowych. Wybór konkretnych preparatów uzależniony jest m.in. od tego, czy cierpi Pan na jakieś inne schorzenia. Ogólnie można powiedzieć, że ustalanie odpowiedniego, skutecznego leczenia może zająć trochę czasu, aczkolwiek odpowiedni dobranie leków na bóle głowy naprawdę jest możliwy.