Ból i blokada stawu skroniowo-żuchwowego

Witam! Mam problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Od 4 dni odczuwam ból i mam blokadę przy otwieraniu ust. Boli mnie głowa i kark.Byłam u chirurga szczękowego, ale przepisał mi tylko Voltaren maść i kazał stosować przez 10 dn.Niestety nic nie pomaga.Chce sie udac do innego specjalisty, ale nie wiem do jakiego.Mieszkam we Wroclawiu. dziekuje

Witam. Jeśli dobrze rozumiem problem, to nie ma Pani możliwości pełnego otwarcia ust. Zwykle przyczyną takiego stanu jest brak stref podparcia, czyli brak zębów trzonowych i/lub przedtrzonowych. Zwykle w takich przypadkach dochodzi do doprzedniego przemieszczenia krążka stawowego w momencie zwarcia zębów. Początkowo stan ten jest zwykle odwracalny i objawia się trzaskiem w momencie otwierania ust. W pewnym momencie może dojść do zablokowania krążka stawowego i niemożnoaści pełnego otwarcia ust. W takim przypadku należy jak najszybciej wykonać jakąkolwiek szynę nagryzową podnoszącą zgryz po zablokowanej stronie, żeby nie doszło do trwałego uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Docelowo trzeba wykonać prawidłową odbudowę protetyczną brakujących zębów. Zająć tym powinien się specjalista protetyki stomatologicznej. Pozdrawiam Olgierd Bartecki

Należy to skonsultować ze specjalistą leczącym dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych; pewnie konieczne będzie wykonanie rtg celowanego na stawy i ocenę leżących tam struktur. Docelowo dieta półpłynna i ograniczone rozwieranie szczęk.