Ból i lęk podczas prób współżycia

Mam 23 lata i od prawie dwóch lat mam kogoś, jest to mój pierwszy partner. Wiem, że chcę być z Nim, a On ze mną. Niestety przy każdej próbie współżycia odczuwam przeszywający ból, często też czuję, że muszę skorzystać z łazienki, ogólnie nawet pieszczoty są nieprzyjemne, zaciskam mięśnie, zaczynam panikować i mimowolnie Go odpycham. Obecnie mieszkam z moim chłopakiem i jego rodziną, nie mam poczucia bezpieczeństwa jakie daje finansowa niezależność, bo nie zarobiłabym w tym momencie na nasze utrzymanie, dodam że On się jeszcze uczy. Sama chcę się jeszcze rozwijać. Czy ból podczas naszych prób może być spowodowany moim podejściem czy raczej moją niewłaściwą budową? Dodam, że panicznie boję się zajścia w ciąże, biorę tabletki antykoncepcyjne, jednak mimo to obawy nie mijają. Jestem osobą, która się bardzo wszystkim przejmuje i zamartwia, tak naprawdę nie potrafię się rozluźnić, czuję cały czas napięcie, szczególnie w okolicy karku. Gdzie szukać pomocy? Proszę o poradę.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisany problem jak najbardziej może być wynikiem napięcia i stresu.
Samopoczucie ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o jakość zbliżeń.
Im bardziej osoba jest zrelaksowana tym większą czerpie satysfakcję z seksu.
Rozluźnione ciało ułatwia penetrację. Gdy kobieta jest spięta, zaciskają się mięśnie a co za tym idzie próby penetracji przez partnera mogą wywołać ból.

Jednocześnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może również niekorzystnie wpływać na współżycie, gdyż wiele preparatów antykoncepcyjnych ma w swoich działaniach niepożądanych opisane przypadki występowania suchości pochwy.

Znane są również przypadki nieprawidłowej budowy anatomicznej, ale są to sytuacje rzadkie.

Uważam, że należy na początku spróbować zmienić nastawienie, zadbać o odpowiednią atmosferę podczas zbliżenia.
Warto również udać się na wizytę do ginekologa by upewnić się czy wszytko jest w porządku, można również rozważyć zmianę preparatu antykoncepcyjnego.Warto pamiętać, iż bardzo pomocne mogą okazać się preparaty nawilżające.

Jeżeli problem nie zniknie wtedy warto udać się do specjalisty który pomoże przezwyciężyć napięcie i stres. Pomocy można szukać u psychologa lub seksuologa.

Pozdrawiam!