Ból i zawroty głowy a strach przed tętniakiem

Prosze o pomoc! Boje się, że mam tętniaka. Często boli mnie głowa i mam zawroty głowy. Wszyscy mówią, że to dlatego, że dojrzewam ale ja się boje. W grudniu miałam robione EEG, wyszło wszystko w normie... Ale ja się boje. (dodam, że mam nerwice lękową). Z gory dziękuje.

Witam,

lęk często powoduje, że nasza uwaga skupia się na tym, czego się boimy, a czasem potrafi też wyolbrzymić pewne rzeczy, które zauważamy. Dlatego np. osoba bojąca się pająków widząc paproszek w kącie pokoju pomyśli że to pająk, zaś osoba bojąca się tętniaka zauważając normalny ucisk w głowie, na który zwykle ludzie nie zwracają uwagi, może pomyśleć, że to objaw tętniaka.

Jeśli była Pani u lekarza, ten zaś skierował na EEG a wyniki badania były w normie, możliwe że to nie tętniak, a lęk powoduje skupienie się na objawach bólu głowy i wyolbrzymianie tych objawów.

Proponowałbym Pani w tej sytuacji udanie się na konsultację do psychoterapeuty, który mógłby wspólnie z Panią ustalić, czy chodzi o problemy z lękiem o zdrowie.

Myślę też, że dobrą lekturą dla Pani będzie "Lęk i fobia" Edmunda Bourne'a.

Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Nadmierny strach (mimo wiarygodnych informacji o dobrych wynikach badań), który utrudnia codzienne życie, złe samopoczucie, napięcie, a nawet objawy z ciała (ból, przyspieszone bicie serca, napięcie, zawroty głowy, osłabienia) mogą być związane właśnie z nerwicą. Zachęcam do konsultacji psychologicznej.

Pozdrawiam!