Ból jajnika czy przepuklina?

Witam, mam pytanie. Jestem kobietą, urodziłam 10 miesięcy temu dziecko, a po pół roku zaczął mi puchnąć prawy jajnik przy większym wysiłku fizycznym. Ze strony ginekologicznej jest wszystko w porządku. A czy to może być przepuklina?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Od strony ginekologicznej uczucie ucisku i ciągnięcia, przeważnie po jednej stronie podbrzusza, a także przy tym okresowe zaburzenia miesiączkowania mogą wskazywać na torbiele czynnościowe jajników. Powstają najczęściej z niepękniętych pęcherzyków Graafa, jeśli z powodu zaburzeń hormonalnych. We wnętrzu pęcherzyka gromadzi się płyn. Z czasem torbiel samoistnie się cofa albo rośnie do bardzo dużych rozmiarów. Rozpatrując dolegliwości za strony chirurgicznej do przyczyn bólu w okolicach prawego dołu biodrowego możemy zaliczyć zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, wspomnianą przez Panią przepuklinę np.: pachwinową, a także wiele innych bardziej skomplikowanych procesów chorobowych. Oczywiście nie sam ból jest wykładnikiem do diagnozy. Raczej wątpię, aby przyczyną dolegliwości było zapalenie wyrostka robaczkowego ze względu na zbyt przewlekłe bóle, bez ostrych objawów miejscowych i ogólnych. Przepuklina to uwypuklenie części narządu lub całej tkanki poza jej anatomiczne, prawidłowe położenie. Taki stan powstaje najczęściej na skutek zmniejszenia wytrzymałości powłok, zazwyczaj brzusznych. W efekcie powstaje uwypuklenie, które się przemieszcza. To dość nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która czasem może pojawić się u kobiet w ciąży lub po porodzie. Narażone są na nią bardziej wieloródki, kobiety z dużą nadwagą, lub które miały w przeszłości operację. Pierwsze objawy to uczucie dyskomfortu i lekki ból w miejscu powstawania przepukliny. Potem małe uwypuklenie, które pojawia się jedynie podczas śmiechu lub kaszlu, które znika w trakcie normalnego oddechu. W kolejnym etapie można odczuwać niesprecyzowane bóle brzucha, na przykład właśnie po większym wysiłku. Uwypuklenie powiększa się i pojawia się coraz częściej i na dłużej, ale jeszcze można go wcisnąć palcem na miejsce, np. leżąc na łóżku lub w czasie kąpieli w ciepłej wodzie. W ostatniej fazie nie można już go odprowadzić na miejsce. Skóra na guzku jest zaczerwieniona, cieplejsza niż reszta ciała. Jest to sygnał, że należy zasięgnąć opinii lekarza. Nie wolno doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny, gdyż stanowi to zagrożenie dla zdrowia. Tak czy inaczej stan, który Pani opisuje wymaga diagnostyki. Polecam wizytę u chirurga oraz wykonanie badań obrazowych. Dopiero na ich podstawie można bardziej precyzyjnie określić co dokładnie Pani dolega. Nie wiem dokładnie kiedy wykonywała Pani badania ginekologiczne stąd też nie wykluczam także takiej możliwości. Myślę, że USG lub RTG jamy brzusznej i miednicy może okazać się pomocne w różnicowaniu miejsca powodującego dolegliwości.