Ból jajnika i ból brzucha przy tabletkach antykoncepcyjnych 24+4 - co się dzieje?

Witam! Mam następujący problem. Wcześniej przez około 2 lat zażywałam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - w związku z tym, że zaczęła mnie boleć głowa - musiałam brać lek przeciwbólowy codziennie. Lekarz zmienił mi je na tabletki dwuskładnikowe (24+4). Pierwsze opakowanie, w sumie dobre samopoczucie - może delikatne zawroty głowy. W środę 29 grudnia zaczęłam drugie opakowanie. Jest podejrzenie, że tabletka mogla się nie wchłonąć, bo wymiotowałam. Zażyłam kolejną, ale już po 12h, potem normalnie o tej samej godzinie co powinnam. Byłam 5 dni później u ginekologa i powiedziała, że nic nie powinno się stać i kazała mi brać dalej tabletki, ale się zabezpieczać. Mam jednak problem - od paru dni codziennie boli mnie brzuch, raz mocniej raz lżej, plus delikatnie pobolewają mnie jajniki. Nie wiem co to oznacza. Czy mam odstawić tabletki? Czy to może być ciąża?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ból podbrzusza może, ale nie musi być związany z antykoncepcją hormonalną czy zmianami poziomów hormonów w ogólności. Aby wykluczyć czy potwierdzić ginekologiczne przyczyny tego bólu należałoby się udać do lekarza ginekologa. Jeśli ból nie jest szczególnie silny, to nie ma obecnie takiej potrzeby. W przypadku gdyby nie ustąpił w kolejnym cyklu, można to skontrolować. Należy bezwzględnie udać się do ginekologa, jeśli ból jest bardzo silny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Musi Pani pamiętać, że antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi, które mogą występować z różnym natężeniem u poszczególnych kobiet. Często nie ma sposobu by pozbyć się ich wszystkich, a czasem zmiana specyfiku na inny przynosi ulgę.

Jeśli istnieje podejrzenie ciąży, proszę wykonać test ciążowy przy okazji kolejnej przerwy w przyjmowaniu tabletek, czyli w Pani wypadku przy tabletkach placebo.

Pozdrawiam serdecznie!