Kobieta , 13 lat

Mam 13 lat... od stycznia mam okres. 5 dni przed 21 stycznia (dzień, kiedy dostałam miesiączkę) bolał mnie prawy jajnik... teraz zawsze coś około 5 dni przed okresem... czasem mniej, a czasem więcej, lecz to kwestia jednego dnia... Boli mnie jajnik... rzecz w tym, że zawsze prawy! Bardzo się martwię, dlaczego w ogóle boli... słyszałam, że normalnie bolą jajniki na przemian... raz lewy, a raz prawy... :( Do tego naczytałam się o różnych torbielach i mam mętlik w głowie! Bardzo proszę o odpowiedź. Strasznie się niepokoję!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Kowalska 59
Lek. Magdalena Kowalska Stażysta/Rezydent, Warszawa Mokotów
Edytuj odpowiedź

Witam!

Ból w okolicy jajników związany z cyklem miesięcznym, najczęściej związany jest z owulacją. W związku z tym, że większość pierwszych cykli w życiu młodej kobiety jest bezowulacyjnych, ból ten jest odzwierciedleniem zmian hormonalnych, które występują w tym burzliwym okresie dojrzewania.

Tak czy inaczej, proponowałabym odbyć pierwszą wizytę u ginekologa - istnieją poradnie dla dziewczynek - w czasie której wykona on badanie ultrasonograficzne narządu rodnego dla oceny jego stanu. Poinformuje też dokładnie o tym, czego możesz się spodziewać w czasie najbliższych lat dojrzewania. Nie bój się tej wizyty. Może być o na wstydliwa, jednak wiedz o tym, że ginekolog (najczęściej kobieta) podchodzi do Ciebie bardzo profesjonalnie i poważnie i chce Ci przede wszystkim pomóc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego – Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome, PMS) to zespół subiektywnych i obiektywnych dolegliwości, które występują zawsze w drugiej fazie cyklu, ustępują w chwili rozpoczęcia miesiączki i w znacznym stopniu utrudniają aktywność życiową kobiety.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach